Mečíř nominoval na Maďarsko, bude hrať aj Kližan

Martin Kližan, Miloš Mečíř
Zľava: Slovenská mužská tenisová jednotka Martin Kližan a nehrajúci kapitán Daviscupového tímu Miloš Mečíř. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 24. januára (WebNoviny.sk) – Martin Kližan, Jozef Kovalík, Lukáš Lacko a Andrej Martin tvoria oficiálnu predbežnú nomináciu tenistov Slovenska na stretnutie s Maďarmi 3. – 5. februára v Bratislave v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2017 reprezentačných družstiev mužov.

Káder oznámil kapitán Miloslav Mečíř na utorňajšej tlačovej besede v NTC. Disponuje všetkými štyrmi momentálne najvyššie rebríčkovo postavenými singlistami SR: Kližan je na 34. priečke v renkingu ATP, Kovalík sa nachádza na 110. mieste, Lackovi patrí 121. post a Martin figuruje na 134. pozícii. Náhradníkmi sú Norbert Gombos (138.) a deblový špecialista Igor Zelenay (125. vo štvorhre).

Vzťahy s Kližanom sú komplikované

„Snažil som sa postaviť po hernej stránke čo najsilnejší tím. Zhodnotil som formu chalanov v poslednom období. Som rád, že si Lukáš a Martin uvedomili, že reprezentovať je česť. Opäť k tomu pristupujú kladne,“ povedal Mečíř o slovenskej nominácii a pokračoval: „Dúfam, že všetko pôjde dobre, aj keď nechcem podceňovať súpera. Myslím si, že pred každým zápasom treba mať rešpekt. V dnešnej dobe je tenis tak vyrovnaný, že hocikto môže zdolať hocikoho.“

Mečíř hovoril aj o komplikovaných vzťahoch s Kližanom: „Má svoj pohľad. Pre mňa je najdôležitejšie, že je talentovaný a vie dobre hrať. Toho nech sa drží najviac, lebo možno nevidí úplne všetky zákulisné veci, ktoré hodnotí a komentuje. Niekedy to možno tak ani nemyslí, ale v dnešnom modernom svete sa veci strašne rýchlo šíria a urobí sa z toho viac, než bolo mienené.“

Potrebu zlepšiť vzťahy v kolektíve vníma slovenský kapitán ako veľkú výzvu a záväzok: „Bol by som rád, ak by všetci ťahali za jeden koniec, je to predsa tímová súťaž. Nechcem, aby sa počas toho týždňa zbytočne diali nejaké komplikácie. To si dávam za úlohu: aby som urobil, čo sa bude dať.“

Výsledok vlaňajšieho stretnutia

– hralo sa tiež v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny, hralo sa 15. – 17. júla

MAĎARSKO – SLOVENSKO 0:3

– Budapešť, Európa Tenisz Center, antuka vonku

Péter Nagy – Andrej Martin 4:6, 2:6, 4:6 za 137 minút

Márton Fucsovics – Jozef Kovalík 7:6 (5), 4:6, 6:7 (5), 1:6 za 213 minút

Márton Fucsovics, Levente Gödry – Andrej Martin, Igor Zelenay 2:6, 2:6, 3:6 za 97 minút

Pozn.: Záverečné dve dvojhry pre nepriazeň počasia zrušili.

Hrať sa bude loptami Dunlop na tvrdom povrchu Premier Court

Nový kapitán hostí Gábor Köves dal dôveru štvorici Márton Fucsovics (160.), Attila Balázs (317.), Gábor Borsos (811.) a Levente Gödry (1279.). V každom tíme môžu nastať dve zmeny pred žrebom programu, ktorý bude vo štvrtok 2. februára o 11.00 h v dejisku. Prezentačná TB Slovákov sa uskutoční v pondelok 30. januára, Maďari sa predstavia v utorok 1. februára – v oboch prípadoch to bude o 14.30 h v sále 1 v NTC.

Hrať sa bude loptami Dunlop na tvrdom povrchu Premier Court pod zatiahnutou strechou Aegon arény NTC. Prvá z dvoch piatkových dvojhier sa začne o 15.00 h, sobotňajšiu štvorhru naplánovali na 14.00 h a úvodný z dvoch nedeľňajších singlov rozohrajú o 13.00 h.

Vstupenky na piatok a nedeľu stoja zhodne 10 eur, na sobotu je cena 5 eur. Lístky sú v predaji v sieťach Ticketportal.sk a Predpredaj.sk aj na recepcii Národného tenisového centra. Hlavným rozhodcom bude Poliak Grzegorz Wojcik, empajrovými Britka Fiona Edwardsová a Američan Greg Allensworth, kontrolný systém Jastrabie oko obslúži Švéd Anders Wennberg.

Zdolaného bude čakať záchranárska úloha

Víťaz postúpi do play-off o svetovú skupinu MS tímov ITF 2018 (bude sa hrať 15. – 17. septembra 2017). Zdolaného bude čakať jesenná záchranárska úloha proti niekomu z tria Holandsko, Poľsko a Bosna a Hercegovina.

Finalisti ročníka 2005 Slováci sa pokúsia nadviazať proti Maďarom na úspech 3:0, ktorý v rovnakej fáze Davis Cupu dosiahli vlani v júli na antuke v Budapešti (následne prehrali v boji o elitu s Austrálčanmi na tráve v Sydney 0:3). Záverečné dve dvojhry vtedy zmaril dážď.

Slováci v predchádzajúcich troch sezónach bez výnimky prehrali v prelínačke o elitnú šestnástku, vždy u súpera (2014 USA, 2015 Poľsko, 2016 spomenutá Austrália). V „II. lige“ v hierarchii tejto súťaže sú nepretržite od sezóny 2007. Figurujú na 18. priečke v daviscupovom renkingu ITF, Maďarom patrí 34. miesto.

Oficiálna predbežná nominácia tenistov Slovenska:

Martin Kližan (34. vo svetovom rebríčku ATP vo dvojhre, 219. vo štvorhre)

Jozef Kovalík (110. / -)

Lukáš Lacko (121. / 513.)

Andrej Martin (134. / 80.)

kapitán: Miloslav Mečíř

Oficiálna predbežná nominácia tenistov Maďarska:

Márton Fucsovics (160. / 611.)

Attila Balázs (317. / 914.)

Gábor Borsos (811. / 314.)

Levente Gödry (1279. / 707.)

kapitán: Gábor Köves

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej MartinIgor ZelenayJozef KovalíkLukáš LackoMartin KližanMiloslav MečířNorbert GombosPeter Nagy
Firmy a inštitúcie Slovenská tenisová reprezentácia