Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Innoenergy_powerup2017_award ceremony.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
InnoEnergy

Medzinárodná súťaž inovátorov PowerUp! pozná víťazov

BRATISLAVA 27. novembra 2017 (WBN/PR) – Startup HeatVentors  z Maďarska  sa stal víťazom tohtoročného ročníka medzinárodnej súťaže PowerUp! pre inovatívne startupy z oblasti energetiky. Vo finále sa predstavil aj slovenský startup Nice Visions s netradičnými fotovoltickými článkami.

Rita Farkas a Zoltán Andrássy predstavili riešenie, ktoré umožňuje inovatívne uskladnenie termálnej energie pomocou materiálov s fázovým posunom, umožňujúcimi 90 % úspory skladovacieho priestoru a 20-40 % energetickú úsporu  s návratnosťou investície za 0,5-2 roky. Táto technológia má všestranné využitie: od zmrazovania cez komfortné chladenie a vykurovanie, využitie obnoviteľných zdrojov, použitie v priemyselných technológiách až po solárne termálne elektrárne. HeatVentors získali finančné ocenenie vo výške 20 000 € a príležitosť získať pozvánku do prestížneho akcelerátora InnoEnergy Highway®.

“Víťazný startup prináša odpoveď na jednu z najväčších potrieb energetického sektora: riešenie pre efektívne skladovanie energií. V tomto segmente sa skrývajú najväčšie výzvy,” hovorí Łukasz Świercz, Business Creation Officer z InnoEnergy Central Europe a predseda poroty.

Druhé miesto a cenu 10 000 € získal startup FLASC z Malty za zariadenie pre uskladnenie energie integrované v plávajúcej offshore platforme.  Tretia pozícia s finančnou injekciou 5 000 € pripadla startupu VIA ALTA z Čiech za technológiu pre výrobu biopalív z rozložiteľných materiálov.

V priebehu budapeštianskeho finálne prezentovalo svoje riešenia pred porotou, investormi a médiami celkovo 12 startupov. Išlo o víťazov národných kôl v Maďarsku, Poľsku, Českej republike, Slovensku, Slovinsku, Litve, Lotyšsku, Estónsku, Rumunsku, Bulharsku, Chorvátsku a Grécku. Finalisti vzišli zo 158 tímov z 24 krajín v strednej Európe, ktorí sa zapojili do súťaže. Motivácia bola vysoká, keďže akcelerátor Highway® patrí medzi najlepšie podporné programy v oblasti čistých energií v Európe:

“Pomáhame startupom aktívne – overujeme ich biznis model a preverujeme, či firma potrebuje obchodníka. Nesnažíme sa zasahovať, ale ukazovať najlepšie riešenia a otvárať dvere – poskytujeme startupom prístup k našim partnerom z celej Európy z radov biznisových a akademických partnerov. To je hlavný cieľ súťaže PowerUp!” hovorí Jakub Miler, CEO InnoEnergy Central Europe a organizátor súťaže.

Účasť v akcelerátore Highway® získal Mebius, víťaz Wild Card, špeciálneho ocenenia od globálneho partnera súťaže, skupiny MOL:

Zsolt Winkler, riaditeľ Open Innovation Hubu v skupine MOL Group povedal k výsledkom súťaže: “Naša ambiciózna stratégia transformácie 2030 je postavená na predpoklade, že pokroky v technológiách v spojení s environmentálnym povedomím a novými zvyklosťami zákazníkov zásadne menia celý ropný a plynárenský priemysel. V skupine MOL považujeme za odpoveď na tieto výzvy podporu otvorenej inovatívnej kultúry. A spolupráca so startupmi je pre náš dôležitý krok týmto smerom. Sme radi, že máme tú česť byť hlavným sponzorom súťaže PowerUp! a máme možnosť vidieť množstvo inšpiratívnych ideí z tohto regiónu. Chcel by som pogratulovať všetkým účastníkom a želám víťazom veľa šťastia.”

Ďalšími členmi poroty boli: György Bacsa, Group Strategy a Business Development SVP, MOL Group, Viktor Miškovský, Investment Director, Inven Capital, Matias Torrellas, Portfolio Manager, InnoEnergy and Agnieszka Wasilewska-Semail, CEO, Rafako S.A., ktorá zhodnotila úroveň súťaže takto:

“Úroveň návrhom všetkých účastníkov finale hodnotím ako veľmi vysokú. Záber bol široký, pričom ma najviac teší fakt, že každé z riešení môže potenciálne prispieť k čistote životného prostredia. A to je najdôležitejší odkaz celej súťaže. My vo firme RAFAKO hľadáme riešenia pre distribúcie energie a cirkulárnu ekonomiku. Radi sa bližšie pozrieme na prezentácie startupov a som si istá, že s niektorými z nich nadviažeme bližšiu spoluprácu.”

Publikum malo šancu vypočuť si príhovor Jonasa Kjellberga, jedného z tvorcov Skypu a dnes aj venture capital investora.

To, čo odlišuje súťaž PowerUp! od konkurenčných súťaží pre startupy sú bootkempy: pred veľkým finále účastníci strávili dva dni verifikáciou svojich biznis modelov a posunutím svojich prezentačných zručností na inú úroveň. Koučovia a mentori vrátane biznis trénerov ako Gleb Maltsev z Estónska, Rafała Szczepanika z Poľska a Costasa Troulosa z Grécka.

“Workshopy počas bootkempov umožnili overiť si vnímanie podnikania – bola to výnimočne hodnotná skúsenosť. Sme hrdí na naše víťazstvo a dnes, viac ako inokedy, veríme vo veľkú budúcnosť našej idei,“ povedal Zoltán Andrássy z HeatVentors.

Organizátorom súťaže PowerUP! je najväčšia inovačná európska platforma InnoEnergy

InnoEnergy je inovačná platforma pre udržateľnú energiu pre Európu.

Podporujeme a investujeme do inovácií v každej fáze ich vývoja – od vzniku ideí až po dodanie zákazníkovi. S našou sieťou partnerov vytvárame prepojenia naprieč celou Európou a spájame tvorcov a priemysel, podnikateľov a trhy, nádejných absolventov škôl a zamestnávateľov, výskumníkov a firmy.

Pôsobíme v troch zásadných oblastiach inovačného mixu:

  • Vzdelávanie: snažíme sa priniesť na pracovný trh skupinu informovaných a ambicióznych mladých ľudí, ktorí rozumejú tomu, čo vyžaduje udržateľnosť, a zároveň čo bude potrebovať priemysel do budúcnosti.
  • Inovačné projekty: spájame idey, tvorcov a priemysel pri spolupráci, aby sme pomohli na svet komerčne životaschopným produktom a službám, ktoré prinášajú reálne výsledky.
  • Služby pre štart podnikania: pomáhame podnikateľom a startupom, aby bol ich biznis udržateľný a rýchlo rástol, a tým prispel ku globálnemu energetickému ekosystému.

Ak spomenuté oblasti prepojíme, dokážeme znásobiť dosah, urýchliť vývoj riešení  uplatniteľných v praxi a vytvárame plodné prostredie , v ktorom vieme zhodnotiť inovatívne výsledky našej práce.

InnoEnergy vznikla v roku 2010 a podporuje ju Európsky Inštitút pre Inovácie a Technológie (EIT)

Viac informácií o súťaži nájdete na http://powerup.innoenergy.com 

Odporúčané články

Stavba jadrových elektrární Mochovce mierne pokročila, mali by otestovať všetky kľúčové systémy Historický dlh na vyraďovanie jadrových elektrární by nemali riešiť odberatelia, tvrdí Klub 500

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies