Medzinárodná zločinecká skupina prala peniaze z kyberzločinu, pred Europolom a FBI však neušli

Male hacker in the hood holding the phone in his hands trying to steal access databases. Concept of cybersecurity
ilustračné Foto: Techsummit

Európska polícia v spolupráci s americkými kolegami zatkla 20 ľudí z viacerých krajín, ktorí údajne patria do medzinárodnej zločineckej skupiny, ktorá preprala milióny eur ukradnutých pri kybernetických útokoch.

Polícia prehľadala desiatky domov

Medzinárodnú policajnú operáciu viedli portugalskí vyšetrovatelia a americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a zapojilo sa do nej pod hlavičkou Europolu ďalších 14 európskych krajín.

Europol informoval, že muži zákona v rámci operácie prehľadali viac ako 40 domov v Španielsku, Taliansku, Bulharsku a Lotyšsku. V poslednej menovanej krajine sa pritom odohrala väčšina domových prehliadok a zatkli tam aj šesť osôb. Ďalších šiestich zatkli vo Veľkej Británii, štyroch v Španielsku a po jednom v Poľsku, USA, Portugalsku a Austrálii.

Prepraté peniaze od obetí

Skupina s názvom QQAAZZ údajne preprala peniaze ukradnuté kyberzločincami, pričom ich previedla cez stovky bankových kont po celom svete.

Jej členmi boli občania Ruska, Lotyšska, Gruzínska, Bulharska, Rumunska a Belgicka, uviedlo americké ministerstvo spravodlivosti. Zločinecká skupina preprala peniaze od obetí z USA a európskych krajín. Podozriví čelia vyšetrovaniu v USA, Portugalsku, Španielsku a Spojenom kráľovstve.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EuropolFBI Federal Bureau of Investigation