Mentálne náročný vstup sme zvládli, zhodli sa Slováci

MS v hokeji 2016: Slovensko - Maďarsko 4:1

PETROHRAD 7. mája (WebNoviny.sk) – Hokejové Slovensko má za sebou prvý petrohradský výdych. Možno nie až taký hlboký, ale zdolať nováčika a navyše Maďarsko 4:1 na úvod majstrovstiev sveta je výsledok, ktorý zverenci Zdena Cígera potrebovali. Na odpich do ďalších, náročnejších stretnutí.

„Spočiatku sme hrali jednoducho a účelne. Tiež sme využívali chyby súpera. V tretej tretine nám už trochu nevychádzali veci, ako sme chceli, ale máme tri body, a to je najdôležitejšie,“ vravel po zápase do mikrofónu RTVS a neskôr pre SITA kapitán Slovákov Andrej Sekera. Práve jeho gól v 36. min na 3:1 bol dôležitý a pekný zároveň.

Obrazom: Slovenskí hokejisti porazili Maďarov

Graňák hrá už na jedenástom šampionáte

Sekera sa protismernou kľučkou v útočnom pásme zbavil súperovho hráča, prihral za bránku Tomášovi Jurčovi, ten mu pohotovo puk vrátil a ofenzívne ladený obranca zoči-voči pred maďarským gólmanom nezaváhal. „Pri mojom góle som šiel pred bránku, Tomáš Jurčo ma tam pekne našiel a len snažil som sa vystreliť,“ pokračoval 29-ročný Sekera.

Podľa skúseného obrancu Edmontonu Maďari boli nebezpeční, ale neprekvapili svojím štýlom hry. „Hádzali si to tam, korčuľovali a napádali nás. Majú kanadského trénera, čiže hrali aj kanadský štýl. Očakávali sme to,“ dodal Sekera.

Ešte skúsenejší hráč ako Sekera je ďalší obranca Dominik Graňák (32), ktorý je v Rusku na svojom jedenástom svetovom šampionáte.

„Bol to zápas náročnejší mentálne ako fyzicky, nehralo sa vo veľkom tempe, ale bolo treba udržať chladnú hlavu a zvládnuť to aj s výsledkom 3:1 a gólom do prázdnej bránky. Dôležité sú tri body a tie máme. Maďari sa snažili hrať dosť agresívne. Keď prešli našu obrannú modrú čiaru, išli aj traja do bránky, niekedy až bezhlavo dopredu, ale boli nebezpeční,“ skonštatoval Graňák, ktorý na MS debutoval pred 12 rokmi v Ostrave a Prahe.

Ďalsím súperom Slovákov budú Francúzi

Po dvoch tretinách Slováci viedli 3:1 a na strely na bránku 22:10. V tretej dvadsaťminútovke Maďari výrazne pridali, prevzali taktovku a strelecky slovenských hráčov prevýšili 11:6. Gól však nepridali ani jeden.

„V druhej tretine sme boli oveľa lepší, ale v tej tretej nás ´zavreli´ a som rád, že sme už neinkasovali. Najťažšie mi bolo asi po ich góle. Každé víťazstvo dodá energiu, je to psychická vzpruha zvládnuť mentálne náročný zápas,“ vravel v mixzóne brankár Branislav Konrád.

Už v nedeľu od 19.15 h SELČ čakajú na slovenských hokejistov Francúzi, čiže ďalší z kategórie súperov, ktorých podľa papierových predpokladov treba zdolať. „Prípravné zápasy s nimi (víťazstvo 4:1 a prehral 2:3 po nájazdoch) nám ukázali, že ich treba brať vážne. Ale to platí o každom zápase na majstrovstvách sveta. Máme dosť dobré mužstvo na to, aby sme si verili, že ich zdoláme, išli do toho sebavedome, a tak aj hrali,“ podotkol Dominik Graňák. „Nikdy som proti Francúzom nehral, zrejme budú dobre korčuľovať, Musíme sa však sústrediť na seba. keď zahráme dobre, nemáme sa čoho báť,“ myslí si útočník Tomáš Jurčo, strelec víťazného gólu proti Maďarom.

Asistent trénera slovenského tímu Ernest Bokroš tvrdí, že výkon zo zápasu proti Maďarom nám v nedeľu stačiť nebude. „Proti Francúzom musíme pridať. Dnes nás v závere zväzovala zodpovednosť, že musíme zvíťaziť. Trochu to bolo cítiť. V nedeľu to musí byť lepšie,“ povedal Bokroš v štúdiu RTVS.

Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk.
Tipos

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej SekeraBranislav KonrádDominik GraňákErnest BokrošTomáš Jurčo
Firmy a inštitúcie Slovenská hokejová reprezentácia