Merkelová a Trump spolu hovorili o východe Ukrajiny aj Afganistane

Donald Trump, Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 6. apríla (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump hovoril v stredu telefonicky s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Predmetom rozhovoru oboch lídrov boli otázky „spoločných obáv a záujmov“ vrátane konfliktu na východe Ukrajiny a situácie v Afganistane, uvádza sa v dnešnom vyhlásení Bieleho domu.

Merkelová a Trump sa zaviazali, že v uvedených otázkach budú „intenzívne spolupracovať a zostanú v úzkom kontakte“.

V stručnom vyhlásení Bieleho domu sa neuvádza, či nemecká kancelárka a americký prezident hovorili aj o utorňajšom chemickom útoku sýrskych vzdušných síl, ktorý si v provincii Idlib na severozápade Sýrie vyžiadal najmenej 86 mŕtvych a desiatky zranených.

Trump po údajnom chemickom útoku v meste Chán Šajchún naznačil, že začína meniť názor na sýrskeho prezidenta Bašára Asada, pričom poznamenal, že týmto činom došlo k „prekročeniu mnohých čiar“. Šéf Bieleho domu útok odsúdil a uviedol, že niečo také nemožno tolerovať.

Merkelová a Trump sa prvýkrát osobne stretli 17. marca v Bielom dome. Počas stretnutia Merkelová sľúbila, že nemecká vojenská prítomnosť v Afganistane bude pokračovať. Vo viacerých otázkach vrátane utečeneckej krízy a americko-nemeckých obchodných vzťahov sa však názory oboch štátnikov rozchádzali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováDonald Trump