Merkelová dominuje, nemeckou kancelárkou je tretíkrát

Angelu Merkelovú podporilo 462 poslancov
Nemecko bude riadiť veľká koalícia, aká vládla aj v rokoch 2005-2009. Foto: SITA/AP

BERLÍN 17. decembra (WEBNOVINY) – Nemeckí poslanci v utorok opäť zvolili Angelu Merkelovú za kancelárku na ďalšie štyri roky. Za sa vyslovilo 462 členov dolnej komory (Bundestag) a proti hlasovalo 150. Merkelová vládu povedie už tretíkrát.

Jej Kresťansko-demokratická únia (CDÚ) tento raz vytvorila veľkú koalíciu so sociálnymi demokratmi (SPD). Nová vláda zloží prísahu ešte dnes. Merkelovej blok CDÚ/CSÚ v septembrových voľbách do Spolkového snemu zaznamenal najväčší úspech.

Konzervatívci si vzhľadom na chýbajúcu väčšinu museli nájsť nového koaličného partnera, keďže Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá s ním bola doteraz, neprekročila hranicu pre vstup do parlamentu. Výsledkom rokovaní je veľká koalícia, aká vládla v Nemecku aj v rokoch 2005-2009.

Obrazom: Poslanci už tretíkrát zvolili Merkelovú za kancelárku

Šéf SPD Sigmar Gabriel sa stane v budúcej vláde vicekancelárom a povedie nové „superministerstvo“ hospodárstva a energetiky. Frank-Walter Steinmeier bude opäť šéfovať rezortu zahraničia, ktorý viedol už v rokoch 2005 až 2009. Minister financií Wolfgang Schäuble si svoje kreslo ponechá, pričom post ministra obrany by po prvýkrát mala obsadiť žena – Ursula von der Leyenová.

Ministerkou pre životné prostredie sa stane pokladníčka Barbara Hendricksová, generálna tajomníčka strany Andrea Nahlesová bude riadiť rezort práce a sociálnych vecí, podpredsedníčka sociálnych demokratov Manuela Schwesigová povedie ministerstvo rodiny a sársky minister hospodárstva Heiko Maas sa stane šéfom rezortu spravodlivosti a spotrebiteľských záležitostí. Ministerstvu pre imigráciu, utečencov a integráciu bude šéfovať ďalšia podpredsedníčka SPD tureckého pôvodu Aydan Özoguzová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováFrank-Walter SteinmeierHeiko MaasSigmar GabrielUrsula von der LeyenováWolfgang Schäuble