Merkelová: Erdogan má rešpektovať princípy právneho štátu

Merkelova
Nemecká kancelárka Angela Merkelová Foto: SITA/AP

Berlín 18. júla (WebNoviny.sk) – Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová vyzvala v pondelok tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby po zmarenom pokuse o štátny prevrat rešpektoval princípy právneho štátu.

Šéfka spolkovej vlády v pondelkovom telefonáte s najvyšším tureckým predstaviteľom súčasne dôrazne poukázala na fakt, že Nemecko a Európska únia vehementne odmietajú trest smrti, ktorý je úplne nezlučiteľný so záujmom o členstvo v únii. Informovala o tom tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu nemeckej vlády.

Kancelárka opakovane ostro odsúdila pokus o puč v Turecku a vyjadrila tureckému prezidentovi sústrasť v súvislosti s množstvom obetí a zranených pri pokuse časti ozbrojených síl o štátny prevrat. Berlín súčasne vyjadril značné znepokojenie nad vlnou zatýkaní a prepúšťaní v tureckej armáde, polícii a justícii.

Obrazom: Frakcia armády sa v Turecku pokúsila o štátny prevrat

Za nevyhnutné označil v pondelok generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg, aby turecká vláda v situácii po zmarení vojenského prevratu v plnom rozsahu dodržiavala princípy demokracie a právneho štátu.

Najvyšší predstaviteľ NATO to uviedol v telefonickom rozhovore s tureckým prezidentom. Stoltenberg vyjadril v telefonáte solidaritu Turecku, ktoré, ako formuloval, je váženým členom NATO. Odsúdil zmarený pokus o štátny prevrat v krajine a privítal angažovanosť tureckých občanov na strane demokracie.

Po potlačení pokusu o puč v Turecku prebieha v krajine vlna zatýkania a prepúšťania, v rámci ktorej prepustili alebo pozastavili výkon povolania celkove okolo 13.000 ľuďom, pričom počet zadržaných prevyšuje už hranicu 7500 vrátane vyše 6000 príslušníkov ozbrojených síl, medzi ktorými je údajne aj viac ako stovka generálov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováJens StoltenbergRecep Tayyip Erdogan