Kancelárka Merkelová sa pokúsila zažehnať gradujúci spor s armádou

Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: SITA/AP.

BERLÍN 10. júna (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v sobotu pokúsila zažehnať gradujúci spor medzi jej vládou a nemeckou armádou.

Nemecká armáda čelí škandálom

Na vopred nahratom videu, ktoré v sobotu zverejnila, označila Bundeswehr za „nenahraditeľný“. Merkelová trvá na tom, že niektoré záležitosti súvisiace so stavom nemeckej armády „si kritiku zaslúžili“, na druhej strane ale oceňuje, že „drvivá väčšina vojakov vykonáva neoceniteľnú službu“.

Nemecká armáda čelí v posledných týždňoch obvineniam a škandálom vo viacerých oblastiach, od podozrení zo zneužívania cez kritiku, že nie je schopná plniť svoje úlohy, až po odhalenie, že velitelia často tolerujú vojakom s krajne pravicovými názormi uchovávať a vystavovať na útvaroch nacistické artefakty. Tie boli pri kontrole nájdené u stoviek vojakov.

Dôstojník chcel zorganizovať protivládny puč

Do riešenia tohto problému sa rázne obula ministerka obrany Ursula von der Leyen, čím vyvolala kritiku niektorých vysokopostavených predstaviteľov Bundeswehru.

Ako v piatok informoval nemecký týždenník Der Spiegel, istý dôstojník dokonca vyzval na zorganizovanie vojenského protivládneho puču. Hoci to podľa vlastných slov povedal len zo žartu, armáda naňho za tento výrok podala žalobu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová