Merkelová vyzvala na zákaz buriek. U nás platí, ukážte tvár

Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: SITA/AP

ESSEN 7. decembra (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová ubezpečila, že vlaňajší obrovský prílev migrantov cez hranice Nemecka sa nezopakuje. Na zjazde svojej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) tiež vyzvala na zákaz oblečenia známeho ako burka všade, kde to je z právneho hľadiska možné.

„U nás platí: ukážte tvár – preto je úplné zahalenie nemiestne, malo by byť zakázané,“ kdekoľvek je to právne možné, vyhlásila Merkelová, za čo si vyslúžila potlesk medzi približne 1000 delegátmi zjazdu v Essene. CDU chce burky zakázať napríklad na súdoch, pri policajných kontrolách a v cestnej premávke.

Merkelová tiež signalizovala plány na sprísnenie postoja CDU k utečencom, keď povedala, že „nie každý utečenec môže zostať“ v Nemecku. Vlani do krajiny dorazilo 890 000 utečencov a migrantov. Podľa kancelárky hľadali ochranu pred vojnou, prenasledovaním a bezperspektívnosťou a Nemecko ich vtedy prijalo ako jednotlivých ľudí, „nie ako anonymnú súčasť masy“.

Na druhej strane Merkelová zdôraznila: „Situácia, aká nastala v lete 2015, sa nemôže, nemala by a nesmie zopakovať. To bol a je náš a môj deklarovaný politický cieľ.“

Merkelovú, ktorá sa bude na jeseň 2017 uchádzať o ďalšie, už štvrté štvorročné funkčné obdobie spolkovej kancelárky, by mali v utorok na zjazde potvrdili na ďalšie dva roky vo funkcii predsedníčky CDU. Tou je od roku 2000, keď ju po prvý raz zvolili za šéfku strany práve v Essene.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová
Firmy a inštitúcie CDU Kresťanskodemokratická únia Nemecka