Mesto chce aby o financiách rozhodovali aj občania

Ftáčnik
Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 22. júla (WEBNOVINY) – Bratislavská samospráva chce, aby sa občania podieľali na rozhodovaní o časti verejných peňazí. Bratislava sa tak stane prvým mestom na Slovensku, ktoré štartuje pilotný projekt participatívneho rozpočtu. Ako dnes uviedol primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik, mesto plánuje v septembri odštartovať pilotný projekt, na ktorý bude vyčlenená štartovacia suma 10- až 20-tisíc eur, keďže v tomto roku je mesto v zlej finančnej situácii. V budúcnosti samospráva chce, aby občania rozhodovali až o jednom percente rozpočtu, čo je asi 2,5 mil. eur. Koľko peňazí to bude presne, Ftáčnik ešte nevie.

Podľa Ftáčnika je participatívny rozpočet dobrý na to, aby samospráva dala ľuďom šancu zúčastniť sa na spolurozhodovaní počas celého volebného obdobia, nielen raz za štyri roky. Ftáčnik chce, aby boli občania aktívni počas celých štyroch rokov a vyskúšali si, aké ťažké to majú poslanci, ktorí majú veľa cieľov, ale málo prostriedkov.

Ako uviedol Peter Nedoroščík z neziskovej organizácie Utopia, od augusta by mali byť na magistráte verejné prednášky a verejné prezentácie o jednotlivých aspektoch participatívneho rozpočtu. Koncom septembra by mal byť hotový už manuál v elektronickej, prípadne knižnej verzii. Nezisková organizácia Utopia momentálne oslovuje jednotlivé občianske združenia alebo aktívnych občanov a vytvorila niekoľko tematických komunít, pre ktoré pripravuje sériu workshopov. Nezisková organizácia počíta s vytvorením piatich tematických okruhov, v ktorých nebude chýbať životné prostredie či život seniorov. Do jednotlivých tematických komunít sa môžu zapojiť aj občania prostredníctvom internetovej stránky pr.bratislava.sk. V septembri by malo byť verejné stretnutie zamerané na prezentáciu projekov, kde by sa mali vybrať najlepšie projekty. Informovať o výsledkoch pilotného projektu by malo vedenie mesta mestské zastupiteľstvo v októbri, prípadne v novembri.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Ftáčnik