Mesto Nitra chce pomôcť mladým autistom, poskytlo priestory pre nové špecializované zariadenie

dieťa, autizmus
Foto: ilustračné, Getty Images

NITRA 9. apríla (WebNoviny.sk) – Posilniť samostatnosť mladých autistov je cieľom Zariadenia sociálnych služieb Lienka pri Klube rodičov autistických detí v Nitre, ktoré otvorili v mestskej časti Nitry Dolné Krškany.

Ako informoval Andrej Jančovič z nitrianskej radnice, nevyužívané priestory poskytlo mesto a zrekonštruoval ich Klub rodičov autistických detí v Nitre s podporou sponzorov.

Vyučovanie praktických vecí

Nové centrum má kapacitu 12 miest a bude pomáhať ľuďom s autizmom, ktorí ukončili povinnú školskú dochádzku, aby nestáli na okraji záujmu spoločnosti len preto, že nemajú možnosti rozvíjať svoje schopnosti a nevedia sa uplatniť na trhu práce.

Chceme ich naučiť aj praktické veci – kde je pošta či obchod, alebo ako narábať s peniazmi, aby boli v rámci možností čo najviac sebestační,“ povedala vedúca zariadenia Vlasta Kĺbiková.

Začlenenie do komunity

V zariadení pracuje psychológ, sociálny pracovník, inštruktor sociálnej rehabilitácie, pracovník na rozvoj pracovných zručností a opatrovateľ.

Odborná starostlivosť v zariadení má autistom zlepšiť kvalitu života, pomôcť im začleniť sa do komunity, uplatniť sa na trhu práce a predchádzať sociálnemu vylúčeniu.

Teším sa, že rodičia týchto, často už veľkých detí dostanú priestor zamestnať sa, keďže o ich deti bude dobre postarané,“ skonštatovala predsedníčka mestskej sociálnej komisie Anna Šmehilová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom