Mesto Poprad zvýšilo nájomné štátnym inštitúciám

Poprad _ letisko

POPRAD 31. októbra (WEBOVINY) – Mesto Poprad zvýšilo nájomné okresnému úradu a Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Poprade v administratívnej budove na Nábr.

Jána Pavla II. 16. Poslanci Mestského zastupiteľstva v Poprade na poslednom zasadnutí zvýšili nájomné z približne deviatich eur za meter štvorcový na takmer štvornásobok. Po novom zaplatia obe štátne inštitúcie 33 eur za štvorcový meter prenajatých priestorov.

„Nerád by som používal nejaké silné slová, ale boli sme roky trpezliví. Štát sa spoliehal, že mesto porozprávaj si niečo, ale nič neurobí. My sme už v takej situácii, že sme museli urobiť tento krok. Aj štát sa chová k samospráve ináč, ako pred piatimi či siedmimi rokmi,“ zhodnotil rozhodnutie mesta primátor Anton Danko.

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Poprade namiesto doterajších 22 318 eur zaplatí 88 841,28 eura. Okresný úrad v Poprade namiesto doterajších približne 16 612 eur zaplatí na nájomnom 66 060,39 eura. „Navýšenie je rapídne, skoro štvornásobné. Keby sa to nájomné priebežne upravovalo, dalo by sa to skôr riešiť, aj ten havarijný stav, lebo by sa investície viac otáčali,“ uviedol prednosta Okresného úradu v Poprade a zároveň poslanec mestského zastupiteľstva Milan Baran.

Prednosta si uvedomuje, že súčasné nájomné oboch úradov bolo nízke. V ekonomike je podľa neho prirodzený nárast cien o mieru inflácie. „Keby to bolo priebežne, tak nie je problém, a toto je problém, že to bolo naraz takýmto skokom, čo mne prekáža, že takto sa zvyšujú ceny,“ dodal Baran.

Mesto zdôvodnilo takmer štvornásobné zvýšenie nájomného nevyhnutnými investíciami do rekonštrukcie objektu, kde je potrebné opraviť strechu, dokončiť výmenu okien, opraviť fasádu a kompletne zrekonštruovať vodovod, kanalizáciu a elektroinštaláciu, aby vyhovovali platným normám.

Podľa primátora mesto už v minulosti viackrát oslovilo štátne orgány so žiadosťou o podporu pri investičných akciách v objekte, kde sídlia okresný úrad i úrad práce. Mesto Poprad nie je podľa Danka prvým mestom, ktoré zreálnilo ceny prenájmu pre štátne orgány. Úrad práce, ktorý má v Poprade vlastný objekt v bývalých kasárňach, podľa primátora doteraz do tohto objektu neinvestoval žiadne peniaze a rovnako nechcel prispieť ani na obnovu priestorov, kde sídli v súčasnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton Danko