Mexická polícia tvrdo zasiahla voči nespokojným učiteľom

Mexiko, protest
Zásah špeciálnych jednotiek proti učiteľom. Foto: SITA/AP

MEXIKO 14. septembra (WEBNOVINY) – Stovky príslušníkov mexických zásahových síl v piatok tvrdo zasiahli proti učiteľom, ktorí v centre hlavného mesta protestovali proti schválenej školskej reforme.

Na ich rozohnanie použili slzotvorný plyn aj vodné delá. Odborári na policajtov útočili dlažobnými kockami aj slzotvorným plynom a centrum obsadili. Špeciálne zásahové jednotky ich však z oblasti medzitým vyhnali a prevzali kontrolu nad centrom metropoly Mexiko.

Zrážky na námestí Zócalo si vyžiadali najmenej 40 zranených, z nich 11 sú policajti.

Učitelia boli podľa svedkov vyzbrojení aj palicami a niektorí mali na tvárach plynové masky. Zapaľovali pritom koše a v okolí námestia Zócalo, ktoré je domovom Národného paláca aj aztéckych ruín, rozložili barikády.

Učitelia demonštrujú proti reforme už mesiac, piatkové zrážky boli však najintenzívnejšie. Nepáči sa im najmä to, že súčasťou reformy je zavedenie povinných testov pre pedagógov, čo podľa odborárov povedie k hromadnému prepúšťaniu. Minulý týždeň asi tisícka učiteľov protestovala aj pred sídlom Senátu v snahe prerušiť rokovanie o kontroverznej legislatíve, ktorú predtým schválila dolná komora mexického parlamentu. Vláda chce zmenami oslabiť vplyv odborov v školstve, ktoré je podľa nej aj vďaka ich vplyvu skorumpované.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom