Futbal
MFK Petržalka - Spartak Trnava

BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Výsledky 19. kola Corgoň ligy 2009/2010:

Tatran Prešov – MŠK Žilina 1:0 (1:0)

Gól: 25. Ižvolt, ŽK: 15. Vyskočil, 48. Patrik Mráz (obaja Žilina), rozhodovali: Kráľovič – Kubica, Čiernik, 2100 divákov

Prešov: J. Diviš – Ščasný, Farbák, Čep, Josl – Piter-Bučko, Hanek – Papaj, Katona (78. Guba), Ižvolt (90.+ E. Takáč) – Bernardo (84. Pavol Jurčo)

Žilina: Dúbravka – S. Angelovič, Piaček, Šourek (53. Prince), Patrik Mráz – Ľ. Guldan (38. Babatounde Bello) – D. Kobylík (77. Rilke), Pečalka, Jež, Vyskočil – Adauto

Zápas začal svižne na oboch stranách, ale postupom času mal viac z hry Tatran. Prvú strelu vyslali hostia v 4. min, no Vyskočil spoza šestnástky prestrelil Divišovu bránku. V 5. min zahrával roh domáci Papaj, ale hlavička Bernarda skončila v rukách Dúbravku. V 16. min rozohrávali priamy kop Prešovčania a Farbák z 30 m nechal vyniknúť brankára Žiliny. V 25. min to domácim vyšlo – z 20 m zahrával priamy kop Ižvolt a namieril presne do pravého horného rohu Dúbravkovej svätyne. Žilinčania sa trochu osmelili a v 30. min mal veľkú šancu Angelovič, zoči-voči Divišovi však neuspel. V 38. min skalní fanúšikovia hostí zahádzali hraciu plochu svetlicami, ale hlavný rozhodca zápas neprerušil.

Po zmene strán začali aktívne Prešovčania, ktorí sa viac tlačili do šestnástky súpera. V 56. min hosťujúci Patrik Mráz z 20 m natiahol domáceho gólmana Diviša, a ten len s námahou vyrazil jeho priamy kop na roh. V 58. min prenikol Papaj do šestnástky Žiliny a jeho nahrávku smerujúcu na Katonu odvrátili na roh obrancovia MŠK. Za obranu Prešova v 65. min prenikol aj Adauto, jeho strelu „robinzonádou“ vyrazil na roh domáci brankár. Diviš bravúrne zachraňoval aj po strele Ježa v 70. min spoza pokutového územia. V 72. min stáli pri Žiline všetci svätí, keď strelu Katonu zastavila žrď, lopta sa od nej odrazila naspäť k domácemu ofenzívnemu stredopoliarovi, a ten opečiatkoval konštrukciu bránky ešte raz. Prešov si napokon po veľmi dobrom výkone pripísal zaslúžené tri body.

Roman Pivarník (tréner Prešova): „Vedeli sme, že nás čaká ťažký súper, ktorý je zaslúžene na prvom mieste tabuľky. Chceli sme hrať tak, ako v predchádzajúcich dueloch, čiže nátlakovo. Myslím si, že sa nám to darilo. Z víťazstva som šťastný a môj tím takisto.“

Pavel Hapal (tréner Žiliny): „Bol to zaujímavý zápas, v ktorom rozhodla jedna štandardka. Dnes sme neodohrali dobrý duel. Je dôležité sa z toho poučiť a pripraviť sa na jar, ktorá bude určite krutá. Blahoželám Prešovu k víťazstvu.“

MFK Dubnica – ŠK Slovan Bratislava 0:1 (0:1)

Gól: 11. Dobrotka, ŽK: 63. T. Zápotoka, 77. Matejov – 26. Breznaník, 48. Štepanovský, rozhodovali: Samotný – Balko, Vindiš, 1120 divákov

Dubnica: R. Zajac – I. Obert, Jánošík, Nosek, Duga – Držík – J. Vavrík (70. Matejov), L. Zápotoka (70. E. Ľupták), Šulek, T. Zápotoka – M. Filo ml.

Slovan: Putnocký – Dobrotka, Saláta, Dosoudil, Breznaník – Božič – Obžera (80. Ivana), Grendel (86. Kolčák), Štepanovský (65. Masaryk) – Halenár, Sylvestr

Zápas sa rozbiehal pomaly, až od 10. min sa bolo na čo pozerať. Hostia sa ujali vedenia v 11. min, keď po rohovom kope zblízka skóroval Dobrotka – 0:1. Inkasovaný gól paradoxne pomohol viac domácim, ktorí sa snažili vyrovnať a boli aktívnejší. V 15. min odhlavičkoval do bezpečia pred Tomášom Zápotokom Dobrotka. Na druhej strane „posadil“ Obžera loptu na hlavu Sylvestra, jeho zakončenie do pravého rohu však Zajac bravúrne zneškodnil. V 18. min strieľal z veľkej diaľky nepresne Halenár, útočník Slovana sa potom v priebehu prvého polčasu ešte dvakrát neúspešne pokúšal o zakončenie. V 29. min predviedol Filo, prečo Dubnica stráca toľko ľahkých lôpt – namiesto potiahnutia akcie po krídle volil zbytočnú prihrávku rovno na kopačky súpera . V 41. min netrafil medzi tri žrde obranca hostí Breznaník.

Po zmene strán sa zo začiatku nebolo na čo pozerať. V 60. min napriahol po zemi Filo, slabou strelou ale bránku Slovana neohrozil. O dve minúty neskôr však už musel brankár Slovana po jeho ďalšom pokuse ukázať svoje umenie. Na druhej strane zachraňoval Zajac po strele Halenára. V 67. min mohol vyrovnať Tomáš Zápotoka, veľkú šancu však nevyužil. Vzápätí neuspel ani Filo. V 85. min sa dostal do dobrej pozície Duga, prihral Nosekovi, ale jeho center skončil mimo ihriska. Posledná nádej na zisk aspoň bodu svitla domácim v 90. min, Držíkov pokus z priameho kopu však hostia odvrátili na roh.

Peter Gergely (tréner Dubnice): „Mrzí ma, že sme začali ustráchane a pasívne. Prvý polčas bol z našej strany slabý. V druhej polovici nastalo výrazné zlepšenie. Zrazu mali hráči silu a začali si veriť, no nevyšla nám koncovka. Nedávame góly, nemôžeme bodovať. To je náš problém.

Michal Hipp (tréner Slovana): „Mali sme veľmi dobrý vstup do zápasu, boli sme silný v osobných súbojoch. Vyučovali sme súpera. Dve chyby v druhej polovici posilnili domácich, ktorí zvýšili aktivitu. Len vďaka ich streleckej nemohúcnosti a veľmi dobrému výkonu brankára sme neprišli o dôležité tri body.“

MFK Petržalka – Spartak Trnava 2:1 (0:1)

Góly: 85. Hodek, 87. Fodrek (z 11 m) – 6. Hruška, ŽK: 41. Guédé, 89. Staško – 87. Rybánsky, ČK: 57. R. Procházka (Trnava) za kopnutie súpera bez lopty, rozhodovali: Olšiak – Kubačka, D. Hrčka, 600 divákov

Petržalka: D. Kiss – Čikoš, Šedivý, Staško, Burza – F. Kiss (73. Mikulič), Guédé (64. A. Hodek), Hílek, P. Fieber ml. (62. Pavol Ďurica) – Fodrek, Majtán

Trnava: Rybánsky – Kotula, Bernardini, Doležaj, Jakubička – Kopúnek – R. Procházka, Neto (57. P. Ďuriš), Devátý, Hruška (74. Železník) – Koro Kone (87. Bernáth)

Počas prvého dejstva stretnutia na Pasienkoch mali viac z hry hostia. Priamy kop Neta v 4. min len tesne minul bránku domácich. O dve minúty neskôr Koro Kone ideálne našiel v pokutovom území Hrušku, ktorý sa pekne zbavil obrancu a utešenou strelou otvoril skóre stretnutia – 0:1. V ďalších fázach hry niekoľkokrát zachraňoval domácu bránku pred pohromou stopér Šedivý. Na druhej strane v 17. min rýchly prienik Burzu zastavil razantným odkopom Kotula. Najväčšiu šancu Petržalky v priebehu prvého polčasu nepremenil svojou nepresnou strelou Filip Kiss. Stopér Petržalky Šedivý úradoval v poslednej chvíli aj v 25. min, keď pohotovo odvrátil pred nabiehajúcim útočníkom Spartaka Korom Konem. Neskôr sa k slovu dostal aj navrátilec v domácom mužstve Fodrek, ktorý sa spolu s Majtánom rútili na osamoteného Rybánskeho, ale brankár hostí včas vybehol. O minútu neskôr Fodrekova strela len tesne minula bránku hostí. Desať minút pred koncom prvého dejstva pohotový Burza zatiahol záchrannú brzdu pred dvojicou legionárov Neto, Koro Kone. Brankár Kiss sa blysol v 43. min po ukážkovom voleji Doležaja z 15 m, ktorý reflexívne vyrazil na rohový kop.

Po zmene strán v 50. min Hruška odkopol loptu pred Fodrekom a vzápätí pozorný brankár Kiss včasným vybehnutím zmaril šancu Korovi Konemu. Domáci gólman triumfoval v osobnom súboji aj v 52. min, keď prakticky na bránkovej čiare chytil Korovi Konemu istý gól. Päťdesiata siedma minúta priniesla dve zaujímavé situácie. Na jednej strane Filip Kiss po prihrávke Čikoša trafil žrď trnavskej bránky, na druhej musel po kopnutí protihráča bez lopty opustiť ihrisko vylúčený stredopoliar hostí Roman Procházka. O desať minút Daniel Kiss včas vybehol a zneškodnil prienik hosťujúceho Hrušku. V 75. min Koro Kone prakticky z polovice ihriska išiel sólovo na bránku, no v rozhodujúcej chvíli zazmätkoval a netrafil. To isté sa podarilo Kopúnkovi v 79. min, keď z ideálnej pozície takisto nedokázal skórovať. Obidve tieto príležitosti sa hosťom vypomstili v úplnom závere duelu. V 85. min Hodek hlavou vyrovnal a o dve minúty neskôr Fodrek zo značky pokutového kopu potrestal faul brankára Rybánskeho na útočníka domácich Majtána. Trnavčania v závere stretnutia prišli o všetky body.

Peter Fieber st. (tréner Petržalky): „V tomto stretnutí sme veľmi rýchlo dostali prvý gól. Hráči zbytočne znervózneli a hra sa im nedarila, no ja som ich cez prestávku presviedčal, že toto stretnutie sa ešte dá vyhrať, čo sa nám nakoniec aj podarilo. Som rád, že aj napriek zlému začiatku sme zápas dotiahli do víťazného konca. Hodek dal pekný gól a dosiahli sme cenné víťazstvo. Opäť sa potvrdilo, že s Trnavou môžeme vyhrať, len musíme k stretnutiu pristúpiť koncentrovane a zodpovedne. Hráčom chcem poďakovať, že to v tomto stretnutí dokázali. Získali sme veľmi cenné tri body.“

Ľubomír Nosický (tréner Trnavy): „Od začiatku sme do tohto stretnutia išli s cieľom byť futbalovejší ako súper. Chceli sme tvoriť hru najmä v strede poľa, čo sa nám v prvom polčase aj podarilo. Hrali sme dobre, dali sme gól, mali sme šance. Zlomom stretnutia bolo zbytočné vylúčenie Romana Procházku v 57. min. Odvtedy sme hrali o jedného hráča v poli menej, čo domáci využili na vsietenie dvoch gólov. My sme však ešte mali dva samostatné nájazdy, nepremenili sme ich, a preto sme zbytočne prišli o všetky body. Mrzí ma to, lebo väčšiu časť zápasu sme boli futbalovejším mužstvom.“

DAC 1904 Dunajská Streda – FC Nitra 2:2 (1:2)

Góly: 21. K. Németh, 90.+ Adiaba – 28. Boszorád, 37. Valenta, ŽK: 90. Boya (D. Streda), rozhodovali: Hracho – Slyško, Petríček, 1990 divákov

D. Streda: J. Novota – K. Németh (85. Halimi), Adiaba, Elong, Kazlauskas – Helísek, Boya, Bognár (72. Z. Németh), Hassan – N´Kendo (46. Speranza), Koejoe

Nitra: Hroššo – Kaspřák, Štetina, Martin Tóth, Leško – Boszorád, T. Kóňa (78. Glenda), M. Král, I. Hodúr (74. Kolár) – Rák, Valenta (87. R. Sloboda)

Už v 4. min unikol Hassan po ľavej strane, po jeho presnej prihrávke však Helísek namieril veľmi nepresne. O desať minút neskôr Boszorád telom oklamal Elonga, ten ho v šestnástke fauloval, ale hlavný rozhodca súboj vyhodnotil ako férový. V 21. min Hassanov presný rohový kop poslal Krisztián Németh hlavou aj s pomocou nitrianskych zadákov za Hroššov chrbát – 1:0. O šesť minút neskôr Elongovu školácku chybu takmer potrestal pohotovou strelou Rák, ale Novota jeho pokus vyrazil na rohový kop. Zahrával ho Hodúr a po viacnásobnom zmätku v domácej obrane na štvrtý pokus prekonal Novotu šikovnou technickou strelou presne k žrdi Boszorád – 1:1. V 32. min Helísek unikol po pravej strane, našiel pred bránou N´Kenda, ktorého držali za dres dvaja nitrianski zadáci. Kamerunský útočník však nespadol a Hracho penaltu nepískal. V 37. min Rák nádherným oblúčikom z priameho kopu našiel nabiehajúceho Valentu a na jeho prudkú a presnú hlavičku Novota už nedokázal zareagovať – 1:2.

Celý druhý polčas sa odohral v réžii hostí. Najmä dvojica Rák – Hodúr držala loptu na kopačkách a nedovolila domácim prakticky nič. Výnimkou bola iba 51. min, keď fatálne zaváhanie Leška nevyužil Helísek, ktorý prehodil nielen vybiehajúceho brankára, ale aj jeho svätyňu. V 64. min Rák spoza šestnástky nebezpečne vystrelil, ale Novota bol pozorný. V nervóznom závere sa domáci zo všetkých síl pokúšali vyrovnať. Prišla tretia minúta nadstaveného času a po Halimiho oblúčiku zakiksovavala celá nitrianska obrana. Adiaba sa dostal k lopte sám pred Hroššom a chladnokrvne ho oklamal prízemnou strelou. Domáci v hodine dvanástej vyrovnali na 2:2.

Kurt Garger (tréner Dunajskej Stredy): „Niektorí naši kľúčoví hráči nastúpili na zápas zranení, no napriek tomu by mali viac behať. Hrali tak, ako keby sa nechceli zraniť pred dovolenkami. Našťastie sa nám podarilo v závere aspoň vyrovnať.“

Ivan Galád (tréner Nitry): „Počas celého zápasu sme boli lepším mužstvom. Určite sme si zaslúžili tri body, lenže k futbalu patrí aj šťastie, a to mali v nadstavenom čase domáci. Napriek poslednému zaváhaniu, ktorým sme sa obrali o víťazstvo, chlapci zabojovali a príkladne reprezentovali Nitru.“

MFK Ružomberok – MFK Košice 2:0 (1:0)

Góly: 23. Piščur, 67. Lačný, ŽK: 89. Piščur – 78. Milinkovič, rozhodovali: Michlian – Chládek, Cuninka, 1955 divákov

Ružomberok: P. Penksa – Siva, J. Maslo, Sivčevič, Gallo – Bielák – Zošák (66. Kukoľ), A. Sloboda (90+. Peter Majerník), Božok – Lačný (86. Řezníček), Piščur

Košice: Stefanovič – Školník (46. Viazanko), Kaminský, R. Cicman, Juhar – T. Dobias – K. Kuzma (78. L. Janič), Hovančík, Milinkovič – J. Novák, D. Škutka (63. Vaščák)

Pod Čebraťom sa dlho hralo bez vážnejšej šance. Prvá prišla až v 23. min a hneď bol z toho gól. Zošák vystrelil z hranice šestnástky a odrazenú loptu od jedného z košických zadákov poslal Piščur do siete – 1:0. V 31. min vystrašil domáceho brankára Penksu hlavičkou Kaminský. Potom bol v dobrej pozícii Lačný, no v rozhodujúcom momente mu chýbal väčší prehľad. Ružomberský útočník sa vzápätí postaral aj o ďalší vzruch, jeho krížna prízemná strela po teči len tesne minula žrď Stefanovičovej bránky. V závere prvého polčasu sa hostia usadili na polovici súpera, no ich snaha končila ešte pred pokutovým územím. Do prestávky to bol v Liptove sotva priemerný futbal.

Málo záživný dej, ktorý sa odohrával zväčša medzi šestnástkami, pokračoval aj po prestávke. Nudu na štadióne preťala až 67. min. Bielák vysunul kolmicou Lačného, ktorý efektne preloboval Stefanoviča a domáci viedli už 2:0. Ružomberčania mali naďalej miernu prevahu, ich akciám však chýbala rýchlosť a hlavne myšlienka. Na druhej strane hráči Košíc sa naďalej len hľadali a nič vážnejšie nedokázali vymyslieť. Ich chvíľa prišla až štyri minúty pred koncom, keď Milinkovič strelou z diaľky vyskúšal Penksovu pozornosť. Potom sa už len čakalo na záverečný hvizd.

František Straka (tréner Ružomberka): „Po dvoch prehrách za sebou to bol pre nás kľúčový zápas v tejto časti sezóny. Bol to bojovný duel, hralo sa v tempe, obe mužstvá sa snažili o ofenzívu. Kľúčom k úspechu bolo eliminovanie najväčšej zbrane súpera, ktorou sú štandardky. Som rád, že sme sa konečne presadili strelecky. Vyhrali sme úplne zaslúžene.“

Jaroslav Galko (asistent trénera Košíc): „Diváci videli bojovné stretnutie. V úvode domáci vyvinuli mierny tlak, mali aj dve šance, ale dobre sme ich vyriešili. Vzápätí mal príležitosť Novák, ale dobre nezakončil. Potom prišiel gól domácich, hoci si myslím, že padol z postavenia mimo hry. Druhý polčas mal podobný obraz, bojovalo sa, bolo veľa osobných súbojov. Potom sme prestriedali, čím sme chceli zvýšiť aktivitu smerom dopredu. Žiaľ, nepodarilo sa nám to. Naopak, urobili sme chybu a inkasovali sme druhý raz.“