MHV ráta s poskytovaním dotácií aj v budúcnosti

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR (MHV) počíta s poskytovaním dotácií aj v budúcnosti. Rezort hospodárstva už vypracoval návrh zákona o poskytovaní dotácií, v ktorom ráta s podporou baníctva, rozvoja malého a stredného podnikania, využívania biomasy a slnečnej energie, ochrany spotrebiteľa a rozvoja priemyselnej výroby a služieb. „Návrh zákona o poskytovaní dotácií bol vypracovaný na základe zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Podľa uvedeného ustanovenia zákona možno dotácie zo štátneho rozpočtu od 1. januára budúceho roka poskytovať len na základe osobitného zákona,“ uviedol rezort hospodárstva.

V rámci baníctva by malo ministerstvo poskytnúť dotácie na plnenie deputátnych nárokov, na zabezpečenie alebo likvidáciu starých banských diel, na banskú činnosť vyplývajúcu z legislatívy EÚ a na publikačnú činnosť s banskou tematikou. Dotácie na rozvoj malého a stredného podnikania poskytne ministerstvo na programy schválené vládou, či právnickým osobám, ktoré zabezpečujú administratívne činnosti na realizáciu týchto programov. Dotácie na energetické projekty by sa mali poskytovať na nainštalovanie slnečných kolektorov v rodinnom a bytovom dome a na kúpu a inštaláciu kotla na biomasu v rodinnom dome. V rámci podpory rozvoja priemyselnej výroby a služieb bude môcť rezort hospodárstva poskytnúť finančnú podporu napríklad na vybudovanie infraštruktúry a inžinierskych sietí, na geologický prieskum, či na výkup pozemkov.

O dotácie môžu žiadať organizácie, občianske združenia, samosprávy, či fyzické a právnické osoby. Zoznam poskytnutých dotácií a ich sumu by malo podľa nového zákona zverejňovať ministerstvo na svojej internetovej stránke. Schválením zákona sa zrušia doteraz platné výnosy rezortu hospodárstva, na základe ktorých sa poskytujú dotácie v súčasnosti.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom