Migranti v Turecku získajú na pomoc od EÚ milióny eur, Európska komisia predĺžila dva programy

Migranti, Turecko, Grécko
Foto: archívne, SITA/AP

Európska únia (EÚ) plánuje dať na pomoc migrantom žijúcim v Turecku ďalšie stovky tisíc eur. Európska komisia v stredu informovala, že predĺžila dva programy – jeden, ktorý poskytuje finančnú pomoc na základné potreby migrantov v Turecku a druhý, ktorý poskytuje zdroje na vzdelávanie detí. Programy predĺži do začiatku roka 2022 a vyhradí pre ne sumu 485 miliónov eur.

Komisia uviedla, že programy poskytnú zdroje pre viac ako 1,8 milióna utečencov a pomôžu so vzdelaním viac ako 700-tisíc detí. Spravuje ich turecký Červený polmesiac v spolupráci s Červeným krížom a Detským fondom OSN (UNICEF). Peniaze nepoputujú priamo tureckej vláde, pripomína agentúra AP.

Turecko je útočiskom takmer štyroch miliónov utečencov, zväčša z občianskou vojnou zmietanej Sýrie. Zhruba 70% z nich sú ženy a deti a veľká väčšina žije mimo utečeneckých táborov. EÚ sa spolieha na Turecko, že pomôže zabrániť migrantom a utečencom dostať sa do eurobloku nelegálne.

Po tom, ako v roku 2015 prišiel do EÚ viac ako milión ľudí a spôsobil jednu z jej najhorších kríz, ponúkla únia Ankare až šesť miliárd eur na pomoc s utečencami a ďalšie výhody za zastavenie migrantov v odchode do Európy. Počet prichádzajúcich migrantov a utečencov následne dramaticky klesol.

Podľa Európskej komisie bolo všetkých šesť miliárd eur v rámci dohody medzi EÚ a Tureckom „vyčlenených a zazmluvnených“ a takmer 4 miliárd eur vyplatili. Časť peňazí, 2,4 miliardy eur, bola vyčlenená na humanitárnu pomoc.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska úniaSČK Slovenský Červený KrížUNICEF Detský fond OSN