Mihál nebude súperiť so Sulíkom, spoločným nepriateľom Smer

Jozef Mihál, Richard Sulík
Zľava: Predseda SaS Richard Sulík a podpredseda strany Jozef Mihál. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 20. mája (WebNoviny.sk) – Podpredseda SaS Jozef Mihál nebude kandidovať v najbližšom čase za predsedu strany.

V piatok to oznámil oficiálne na tlačovej besede po tom, čo vo štvrtok absolvoval s Richardom Sulíkom priateľské stretnutie, kde si mnoho vecí vysvetlili. „Cítim svoju úlohu v politike tak, aby sme zlodejov a oligarchov vyprášili z vlády a parlamentu v najbližších voľbách,“ vyhlásil.

Podľa Mihála budúce parlamentné voľby môže prísť o štyri roky, ale môžu byť aj voľby predčasné. „Možno po slovenskom predsedníctve v EÚ nastanú turbulencie, na ktoré musíme byť pripravení a zomknutí,“ konštatoval.

Mihál neuvažuje o odchode zo strany

SaS podľa Mihála je a bude lídrom opozície. „Verím, že budeme viazať na seba ďalších ľudí,“ uviedol s tým, že vnútorná diskusia v SaS bude permanentná s cieľom byť úspešní v ďalších voľbách. „Výsledkom nie je štiepenie SaS. Neuvažujem o tom, že odchádzam zo strany. Zostávam členom, poslancom NR SR a podpredsedom SaS,“ dodal.

Sulík rozhodnutie vzdať sa funkcie predsedu SaS opakovane zdôvodnil cieľom vyvolať voľby predsedu, čo malo byť katalyzátorom vnútrostraníckeho pohybu. „Diskusia vyvrcholila stretnutím s Mihálom, možno sme si mali sadnúť skôr. Našli sme spoločnú reč. Veľa vecí sme si vydiskutovali. Obaja chápeme, že náš súper je Smer,“ uviedol. Obaja podľa neho chcú, aby SaS bola pripravená zobrať zodpovednosť za Slovensko po najbližších voľbách.

Sulík zvolal mimoriadny kongres na 11. júna

Mimoriadny kongres SaS bude napriek rozhodnutiu Mihála nekandidovať. Sulík prisľúbil, že SaS zostane pri tolerancii k názorom, liberálnou a pravicovou stranou. „V SaS sú rozdielne názory od začiatku, ale sú menšie ako v Smere. Keď robíte spoločné kšefty, je to silné tmelivo. My sme otvorená strana, preto to môže vyznieť, že sú rozdiely,“ dodal.

Mihál koncom apríla ohlásil, že na budúcoročnom straníckom kongrese liberálov sa chce uchádzať o post šéfa strany. Predseda strany Richard Sulík oznámil, že sa vzdá funkcie predsedu na mimoriadnom kongrese strany, ktorý zvolal na 11. júna tohto roka.

Zároveň však uviedol, že na post predsedu bude na kongrese kandidovať. Sulík sa rozhodol zvolať mimoriadny snem už v júni, keďže chce skrátiť čas, ktorý by inak médiá venovali rozoberaniu vnútrostraníckej situácie liberálov. Keďže ďalší riadny kongres sa mal konať až o rok, táto debata by sa podľa Sulíka neustále ťahala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef MihálRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD