Miloša Zemana by znovu volila tretina ľudí, ukázal prieskum

Miloš Zeman
Český prezident Miloš Zeman. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

PRAHA 3. septembra (WEBNOVINY) – Ak by sa prezident ČR Miloš Zeman uchádzal o post hlavy štátu aj v ďalšom volebnom období, hlas by mu odovzdalo 33 percent voličov. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky agentúry PPM Factum, o ktorom dnes informoval server Novinky.cz.

Ľudia navrhli aj Babiša či Fischera

Oproti tomu 56 percent opýtaných deklarovalo, že by Zemana nevolili. Na otázku, kto by mal v najbližších voľbách kandidovať, respondenti popri Zemanovi najčastejšie uvádzali šéfa hnutia ANO Andreja Babiša, expremiéra Jana Fischera či predsedu strany TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Agentúra zároveň konštatovala, že ak by Zeman znovu kandidoval, jeho podpora by bola na podobnej úrovni, akú mal v druhom kole. „Miloš Zeman si v zásade udržuje svoj okruh priaznivcov v rozsahu, v akom bol zvolený v 2. kole prezidentských volieb – vtedy mu dalo hlas 32 percent všetkých oprávnených voličov,“ pripomenula agentúra PPM Factum.

Prišiel o asi štvrtinu voličov

Pri bližšom skúmaní je možné konštatovať, že by Zeman získal hlasy 80 percent ľudí, ktorí ho v roku 2013 volili v prvom kole, a zhruba 70 percent tých, ktorí mu dali hlas v kole druhom.

„Určitý počet hlasov by mohol získať aj od ľudí, ktorí sa na druhom kole nezúčastnili – 17 percent z nich by ho rozhodne alebo skôr volilo. Z tábora tých, ktorí hlasovali pre Schwarzenberga, by Zemanovi dalo hlas len päť percent,“ uviedla agentúra PPM Factum.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš Zeman