Mimoriadny finančný výbor neotvorili ani na druhý pokus, o rozpočte diskutovali len neformálne

Ladislav Kamenický
Minister financií SR Ladislav Kamenický. Foto: archívne, SITA/MZVaEZ
  • aktualizované 26. septembra, 15:24

Ani druhý pokus opozície o rokovanie mimoriadneho finančného výboru k aktuálnej rozpočtovej situácii nebol úspešný. Podobne ako v stredu, ani vo štvrtok totiž členovia výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet neschválili jeho program.

Odklon od vyrovnaného rozpočtu

Podľa poslanca za OĽaNO Eduarda Hegera, ktorý rokovanie výboru inicioval, ide zo strany koaličných zákonodarcov o prejav arogancie moci.

„Musíme si uvedomiť, že Slovensko sa definitívne odklonilo od cesty za vyrovnaným rozpočtom, čo potvrdzuje aj najnovšia prognóza Národnej banky Slovenska, ktorá hovorí, že deficit má budúci rok dosiahnuť 1,5 % HDP a v roku 2021 dokonca 1,7 % HDP,“ uviedol Heger s tým, že v nasledujúcich týždňoch sa opäť pokúsia o zvolanie finančného výboru.

Ako doplnil poslanec za SaS Marián Viskupič, koaliční poslanci sa zľakli, že by minister financií nedokázal presvedčivo vysvetliť dôvody, pre ktoré zlyhalo jeho úsilie o vyrovnaný rozpočet.

„Ladislav Kamenický by tak musel jednoznačne priznať, že rozpočet trpí najmä pre populistické návrhy Smeru a jeho koaličných partnerov,“ tvrdí Viskupič.

Opoziční poslanci chceli od ministra financií na výbore počuť, aké opatrenia má pripravené na to, aby sa podarilo dosiahnuť tohtoročný vyrovnaný rozpočet tak, ako to schválil parlament a ako sme to avizovali aj Bruselu.

Minister prišiel na rokovanie výboru

Kým v stredu sa minister v parlamente ani neukázal pre pracovné povinnosti v zahraničí, na štvrtkové rokovanie výboru prišiel.

„Aj napriek tomu, že program výboru nebol schválený, minister financií s poslancami neformálne diskutoval o aktuálnej téme rozpočtu na tento a budúci rok,“ informoval rezort financií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerLadislav Kamenický