Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vo Vrátnej bojujú so škodami, vojaci osadili most
Vo Vrátnej doline pokračuje odstraňovanie následkov povodne. Terchová, 23. júl 2014. Foto: SITA/Milo Fabian
26. júla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Mimoriadny stav trvá, dažde vo Vrátnej môžu ohroziť Terchovú

VRÁTNA/TERCHOVÁ 26. júla (WEBNOVINY) – Silnejšie dažde nad Vrátnou dolinou môžu ohroziť Terchovú, svahy Malej Fatry sú totiž narušené a koryto potoka zničené. Obec Terchová naďalej hlási mimoriadny stav.

Aké bude počasie počas víkendu, sa dočítate

—–> V TOMTO ČLÁNKU

„Letka ministerstva vnútra identifikovala potenciálne miesta zosuvu v prípade väčších prívalových dažďov. Z tohto dôvodu vyhlásila obec Terchová mimoriadny stav,“ povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. „S novými dažďami a povodňami, ktoré môžu prísť, hovoríme o zvýšenom riziku. Ale to nemusí byť o týždeň, to môže byť pokojne o mesiac aj o tri,“ dodal minister vnútra Robert Kaliňák.

Obrazom: Vo Vrátnej bojujú so škodami, vojaci osadili most

Päť kilometrov úplne zničeného koryta Varínky vo Vrátnej doline budú vodohospodári dávať do pôvodného stavu tri až štyri mesiace. „Podstatné bude, aby skúsili nastaviť ten tok tak, aby sa vrátil do pôvodného koryta, ale aby už bolo aj vypočítateľné, kade v budúcnosti pôjde prívalová voda a kde bude spôsobovať najväčšie problémy. A tomu by sme mohli prispôsobiť aj úpravu cesty,“ povedal Kaliňák.

Problémy môže spustiť aj menej zrážok

Podľa ministra vnútra problémy vo Vrátnej doline a následne aj v Terchovej môže spôsobiť už aj menej zrážok ako ich spadlo v pondelok. „Je zničená časť lesného pásma. Keď spadlo menej zrážok, tak sa to zachytilo práve v tých pásoch, ktoré na to slúžia. A tá voda nešla priamo do doliny takou rýchlosťou. Čiže to riziko tu bude určite zvýšené,“ povedal Kaliňák.

Obrazom: Prívalová voda sa prehnala niekoľkými obcami v blízkosti Kežmarku

Odstraňovanie škôd vo Vrátnej potrvá najmenej tri mesiace. Záchranári aktuálne premiestňujú zničené autá na provizórne parkovisko, hasiči pokračujú v sprístupňovaní nedostupných miest a pília popadané stromy a vodohospodári odstraňujú nánosy z koryta Varínky.

Pre verejnosť uzatvorená

Vrátna dolina zostáva pre verejnosť naďalej uzatvorená, pričom ju stráži niekoľko policajných hliadok. V sprievode záchranárov alebo polície majú vstup po lokalitu Starý dvor a osadu Štefanová len miestni obyvatelia, majitelia chát a ubytovaní turisti.

Obrazom: Búrky na Slovensku zanechali po sebe spúšť

Prívalový dážď a rozbúrený potok Varínka v pondelok na viacerých miestach podmyli jedinú prístupovú cestu do Vrátnej doliny, voda vytrhla kusy asfaltu a spolu s bahnom a kameňmi zmietla aj päťdesiat zaparkovaných áut.

Horská chata Vrátna, z ktorej premáva lanovka na hrebeň Malej Fatry, zostala zatopená a na cestu pod ňou sa zosunul svah. Desiatky turistov zostali odrezaných na chate aj na hrebeni. Záchranárom sa ešte v pondelok v neskorých večerných hodinách podarilo z chaty Vrátna a stanice lanovky pod vrcholom Chlebu evakuovať 122 ľudí.

Odporúčané články

Obrazom: Vo Vrátnej pomáhajú vojaci, osadili pontónový most Vo Vrátnej kontrolovali zdemolované autá, Žilina ráta škody

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...