Minimálna hodnota stravného lístka sa od septembra zvýši, viac peňazí dostanete aj na cestovné

Stravné lístky, gastrolístky
Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher

Minimálna hodnota stravného lístka sa pre státisíce zamestnancov od začiatku septembra zvýši zo súčasných 4,50 eura na 4,80 eura. Dôvodom je nárast súm stravného pri pracovných cestách.

Ako v tlačovej správe uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, opatrenie o sumách stravného vyšlo v sobotu v Zbierke zákonov SR.

Rozhodujúca je dĺžka pracovnej cesty

Stravné sa v prípade 5 až 12 hodín trvania pracovnej cesty od budúceho mesiaca zvýši zo 6 eur na 6,40 eura, v prípade 12 až 18 hodín trvania pracovnej cesty z 9 eur na 9,60 eura a v prípade viac ako 18 hodín trvania pracovnej cesty z 13,70 eura na 14,50 eura.

„Minimálna hodnota stravovacej poukážky je podľa Zákonníka práce 75 percent stravného pre pracovné cesty v trvaní od 5 do 12 hodín. Pri sume stravného 6,40 eura bude minimálna hodnota stravovacej poukážky 4,80 eura,“ vysvetlil rezort práce.

Zvýšia sa aj cestovné náhrady

V Zbierke zákonov SR bolo v sobotu zverejnené aj opatrenie o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách.

„Aj v tomto prípade sa nové, zvýšené sumy uplatnia od 1. septembra. Po novom sa počíta so zvýšením pre jednostopové vozidlá a trojkolky z 0,059 eura za kilometer na 0,063 eura a pre osobné cestné motorové vozidlá z 0,213 eura na 0,227 eura za prejdený kilometer,“ dodal rezort.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR