Minister Kaliňák o Gorile nič nepovedal, nikoho neobvinil

Kaliňák
Minister vnútra SR Robert Kaliňák Foto: SITA/Diana Černáková
Gorila
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Minister vnútra Robert Kaliňák by mal v januári v parlamente opätovne vystúpiť so Správou o aktuálnom stave vyšetrovania kauzy Gorila.

Zhodla sa na tom dnes národná rada v uznesení, ktorým zobrala na vedomie správu o kauze.

V kauze Gorila podľa Kaliňáka zatiaľ nie je možné nikoho konkrétneho obviniť, a to napriek tomu, že vyšetrovatelia vypočuli doteraz približne 50 svedkov a zhromaždili asi 60-tisícový listinný materiál.

Kaliňák potvrdil, že tím aktívne pracuje a že spolupráca s jednotlivými zložkami štátu je v poriadku.

„Som presvedčený, že sa tímu mozaiku, ktorú chceme vidieť, aj poskladať podarí,“ konštatoval minister vnútra. Podľa neho ide o starý a rozsiahly prípad, na druhej strane na ňom pracuje najväčší vyšetrovací tím z pohľadu početnosti v histórii SR, ktorý dostal požadované materiálne a technické zabezpečenie.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik v správe uvádza, že plány vyšetrovania sa neustále dopĺňajú o nové úkony. Kováčik požiadal o doplnenie špeciálneho vyšetrovacieho tímu o ďalších členov Úradu boja proti korupcii. „Vyšetrovanie trestných činov korupcie je nosnou časťou v predmetnej trestnej veci,“ uviedol. Podľa Kováčika nie je možné povedať, kedy bude vyšetrovanie ukončené.

Obrazom: Gorilí protest ožil, prišiel aj Tom Nicholson

Daniel lipsic
Foto: SITA/Diana Černáková

Gorila vystavila účet pravicovým stranám, poslanec Daniel Lipšic sa domnieva, že v nasledujúcich voľbách dobehne aj ľavicu. „Ak niekto stále drží v rukách kolu, tak osy si ho skôr alebo neskôr nájdu,“ povedal Lipšic v rozprave k správe o kauze Gorila.

Poslanec zároveň zdôraznil, že na Slovensku nemáme iba jednu finančnú skupinu a oligarchov.

Keby spravodajská služba mohla zmonitorovať ďalšie byty a priestory, koľko zvierat v zoologickej záhrade by sme mali,“ komentoval s tým, že v kauze Gorila odviedla tajná služba vynikajúcu spravodajskú prácu.

Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo považuje trochu za hanbu, že prípad Gorila nebol vyriešený ani po siedmich rokoch. „Verím, že keď na to teraz všetci pozeráme, že to vyšetrené bude. Netreba vzdať tento zápas napriek tomu, že je to sedem rokov,“ konštatoval. Situácia na Slovensku sa podľa predsedu SDKÚ-DS za sedem rokov zmenila.

Obrazom: Gorilí protest vo februári vyhnal ľudí do ulíc

Galko: Premiér ide prihrať milióny Pente

Robert fico
Foto: SITA/Diana Černáková

Vyšetrovanie kauzy Gorila smeruje do stratena, muž s kolou ovláda slovenskú politiku, ale nie je až taký autonómny, ako sa zdá. Ide prihrať milióny eur za predaj zdravotnej poisťovne Pente a ja sa pýtam, či je to tá povestná vratka za gorilie mlčanie„, uviedol v rozprave poslanec za SaS Ľubomír Galko.

Všetko nasvedčuje tomu, že Gorila nebude vyšetrená počas druhej vlády Roberta Fica, lebo nebola vyšetrená ani počas prvej vlády Roberta Fica. Pasovanie Roberta Kaliňáka za ministra vnútra ako bojovníka proti korupcii je výsmechom všetkým, ktorí v boji proti korupcii boli ochotní ísť do enormného rizika,“ konštatoval Galko.

Kauzu Gorila považuje za megaškadál a svinstvo. Poslanec za Smer-SD Anton Martvoň vyslovil počudovanie nad tým, že muž s kauzou odpočúvania dáva výčitky niekomu ďalšiemu.

Ako sa cítia všetci tí, ktorých ste dali nezákonne odpočúvať. Skúste vysvetliť, čo sa dialo v kauze Sasanka. My smeráci s kauzou Gorila nemáme nič spoločné,“ uviedol Martvoň.

Obrazom: Výtržnosti po proteste Gorila II

Igor Matovič pozná definíciu gorily v politike

Igor Matovič nalepil na parlament Gorilu
Foto: SITA/Diana Černáková

Gorily sú podľa predsedu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igora Matoviča politici, ktorí tunelujú štát, nechali si prideliť byt straníckym kolegom, kryli kupovanie poslancov, obhajovali predaj emisií.

Predsedu KDH Jána Figeľa by sa opýtal, či gorilou nie je aj politik, ktorý si nechá prideliť straníckym kolegom byt.

Matovič si myslí, že aj taký politik je gorilou. Bývalého predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu by sa Matovič opýtal, či je gorilou politik, ktorý kryje kupovanie poslancov.

Matovič tvrdí, že je. Premiéra Roberta Fica by sa zas pýtal, či gorilou nie je politik, ktorý obhajuje predaj emisií, pretože on si myslí, že je.

Obrazom: Matovič nalepil gorilu na parlament

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton MartvoňDaniel LipšicDušan KováčikIgor MatovičĽubomír GalkoPavol FrešoRobert Kaliňák