Minister Kaliňák prehovoril o kauze údajných fiktívnych darov pre SDKÚ

Robert Kaliňák
Minister vnútra SR Robert Kaliňák. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 31. januára (WebNoviny.sk) – Kauzu údajných fiktívnych darov pre politickú stranu SDKÚ polícia zrejme znovu otvorila z iných dôvodov ako tých, ktoré boli medializované. Novinárom to v stredu povedal minister vnútra Robert Kaliňák.

Premlčacia lehota 10 rokov

„Som ten, ktorý nezasahuje do vyšetrovania, ale je mi divné, aby kauza, ktorá je evidentne premlčaná, bola znovu otvorená, takže tam bude asi iný dôvod na otvorenie,“ skonštatoval s tým, že si nevie predstaviť, aby vyšetrovanie veci uzavretej pred 14 rokmi bolo obnoviteľné, keď na skutky je premlčacia lehota 10 rokov.

Aj keby sa vyšetrovatelia dostali k novým informáciám v prípade, podľa ministra by museli byť mladšieho dáta. „Podľa mňa je za tým niečo iné a myslím, že si treba počkať, keď bude chcieť o tom informovať tím Gorila v ďalších veciach, kde sa chystá na tie svoje odpočty, tak určite bližšie poinformuje,“ dodal.

Kauzu odhalila Aliancia fair-play

Denník N v utorok informoval, že polícia znovu otvorila kauzu okolo fiktívnych darov pre politickú stranu SDKÚ. Trestné stíhanie vo veci začal policajný tím Gorila. Denníku informáciu potvrdil bývalý člen strany Milan Kňažko, ktorého v tejto súvislosti predvolali na výsluch.

Denník pripomína, že kauzu odhalila v roku 2004 Aliancia fair-play. Tá kontaktovala darcov SDKÚ zo zoznamu uvedeného v účtovníctve strany a niektorí ľudia jej potvrdili, že strane dar nikdy nedali. Vyšetrovanie prípadu prokuratúra ukončila v roku 2006 tak, že skutok sa nestal.

Podľa denníka však nevypočula všetkých darcov zo zoznamu, ale len tých, ktorí Aliancii fair-play povedali, že strane dary nedali. Vyšetrovanie vtedy odobril aj generálny prokurátor Dobroslav Trnka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dobroslav TrnkaMilan KňažkoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRSDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana