Minister Krajčí informoval o epidemiologickej situácii, pribudli čierne okresy a 51 je bordových (video)

COVID 19: Aktuálna epidemiologická situácia
Minister zdravotníctva Marek Krajčí počas tlačovej konferencie k aktuálnej epidemiologickej situácii v súvislosti s ochorením COVID-19. Bratislava, 8. január 2021. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 9. februára 18:16

Minister zdravotníctva Marek Krajčí v utorok podvečer informoval o aktuálnej epidemiologickej situácii. Od 8. februára je na Slovensku zapnutý COVID automat, ktorý ukazuje, že vo väčšine okresov je situácia v súvislosti s koronavírusom naďalej vážna a celá krajina je v „čiernej“ farbe.

Viac o téme: Koronavírus

Video: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ako uviedol minister Krajčí, situácia sa zhoršila vo väčšine okresov, 15 okresov je v čiernej farbe, 51 v bordovej a 13 v červenej. Ani jeden okres už nie je v bledoružovej farbe.

Okresy.jpg
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva.

Situáciu komplikuje britský variant vírusu

Na Slovensku zároveň stále stúpa počet pacientov v nemocniciach a nedarí sa nám ani zlomiť krivku, čo sa týka úmrtí.

„Máme pred sebou náročné obdobie. Tým, že sme otvorili školské zariadenia, tá situácia bude ešte vážnejšia,” zhrnul minister. Zároveň potvrdil, že situáciu komplikuje britský variant vírusu.

Minulotýždňové pretestovanie vzoriek potvrdilo prítomnosť tohto variantu na úrovni 74 percent. Obdobné pretestovanie je plánované aj tento týždeň. Prítomnosť medializovaného juhoafrického variantu na Slovensku, Krajčí potvrdiť nevedel.

Mali by sme sa však podľa neho vážne zamyslieť nad kontrolou všetkých, ktorí vstupujú na naše územie zo zahraničia.

Reprodukčné číslo sa pozvoľna zhoršuje

Hospitalizácie podľa ministra síce minulý týždeň zaznamenali mierny pokles až na hodnotu 3 500, avšak posledné dni začal počet ľudí v nemocniciach opätovne stúpať.

Stúpajúci trend má aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Prognóza podľa Krajčího nie je priaznivá. Neustále rastie počet výjazdov záchraniek k pacientom s koronavírusom.

Pozitivita testov je stabilizovaná, v prípade PCR testov sa pohybuje na úrovni okolo 20 percent a v prípade antigénnych asi jedno percento.

Reprodukčné číslo je pravdepodobne mierne nad hodnotou jedna, avšak táto hodnota sa pozvoľna zhoršuje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Krajčí
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR