Minister Richter chce do sociálneho balíčka pretlačiť radikálne vyšší rodičovský príspevok

Ján Richter
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Rodičovský príspevok by sa mohol v rámci ďalšieho vládneho sociálneho balíčka výraznejšie zvýšiť. Naznačil to minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.

„Mám takú utkvelú predstavu, že s tým rodičákom by sme mohli znova v tomto prípade niečo urobiť a možno niečo radikálnejšie, ako v predchádzajúcom období,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády. Priznal, že vo výške materskej dávky a následného rodičovského príspevku „je veľký skok“. „To by sme mali v tom ďalšom období eliminovať,“ dodal.

Suma rodičovského príspevku sa od začiatku mája minulého roka zvýšila o 10 eur na 213,20 eura. Od začiatku tohto roka výška príspevku išla vzhľadom na nárast sumy životného minima nahor o 1,5 eura na 214,70 eura.

Od mája minulého roka stúpla aj suma materskej dávky zo Sociálnej poisťovne, a to zo 70 % na 75 % z hrubej mzdy zamestnankyne, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby. Maximálna výška materskej dávky pri 31-dňovom mesiaci v súčasnosti dosahuje 1 394,30 eura.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Richter
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR