Minister Blanár víta čiastočný vstup Rumunska a Bulharska do schengenu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Blanár, Rada EÚ
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci v Bruseli. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Členské štáty Európskej únie v sobotu 30. decembra jednomyseľne schválili dohodu o čiastočnom začlenení Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru.

Rokovania budú pokračovať počas budúceho roka

Ako ďalej informovalo ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí, minister Juraj Blanár privítal rozhodnutie, ktoré od marca 2024 zaradí obe krajiny do európskej zóny voľného pohybu v rámci leteckých a námorných ciest.

Rokovania o otvorení pozemných hraníc budú podľa rezortu zahraničia na európskej úrovni pokračovať počas budúceho roka.

Zintenzívnenia boja proti nelegálnej migrácii

Šéf slovenskej diplomacie ocenil, že súčasťou dohody je aj nevyhnutná spolupráca pri ochrane vonkajšej hranice Európskej únie s cieľom zintenzívnenia boja proti nelegálnej migrácii.

„Na tento krok apelujeme od začiatku, schengen umožňuje občanom voľný pohyb v európskom priestore, no vplyvom migračnej krízy dnes nie je plne funkčný. Potrebujeme preto vyvinúť maximálnu snahu na jeho obnovu,“ uviedol Blanár.

Slovensko dlhodobo podporuje plnohodnotné členstvo

Slovensko podľa Blanára dlhodobo podporuje plnohodnotné členstvo Bulharska a Rumunska v schengenskej zóne. Technické predpoklady pre úplné začlenenie pritom splnili oba štáty už v roku 2011.

„Rozhodnutie je pozitívnym krokom, ktorý rozšíri náš európsky schengenský priestor. Verím, že počas budúceho roka sa podarí proces vstupu Bulharska a Rumunska plne dokončiť,“ doplnil minister.

Schengenský priestor, v ktorom môže v súčasnosti voľne cestovať viac ako 423 miliónov obyvateľov bez kontrol na vnútorných hraniciach, bol vytvorený v roku 1985. Momentálne zahŕňa 23 z 27 členských štátov Európskej únie (okrem Bulharska, Cypru, Írska, Rumunska) a všetkých členov Európskeho združenia voľného obchodu (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Švajčiarsko). Slovenská republika sa stala súčasťou schengenu 21. decembra 2007.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Blanár
Firmy a inštitúcie Európska úniaMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR