Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obuv
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA, AP
3. 04. 2014 19:01 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Ministerstvo chce dať Číňanom 30-tisíc eur na pracovníka

BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) – Ministerstvo hospodárstva (MH) SR navrhuje investičnú pomoc vo výške 4,5 mil. eur pre bardejovskú spoločnosť FLAMEshoes, s.r.o. Z toho 2,9 mil. eur by malo byť formou úľavy na dani z príjmu právnických osôb a 1,6 mil. eur tvoria dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok.

Vyplýva to zo zverejneného návrhu na poskytnutie investičnej pomoci, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Finančné prostriedky sú určené na vybudovanie závodu na výrobu gumovej obuvi EVA technológiou v lokalite Kružlov. Začiatok novej výroby je naplánovaný na štvrtý kvartál 2014. Investor avizuje vytvorenie 150 pracovných miest, pričom na jedného pracovníka tak pripadá investičná pomoc vo výške 30 tis. eur.

Zvýhodňovanie zahraničných investorov na úkor slovenských

Štefana Kolumbera, podpredsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa najväčšieho slovenského výrobcu gumovej obuvi Novesta, a.s. v Partizánskom, návrh prekvapil. Podľa neho na Slovensku už existujú výrobcovia rovnakého sortimentu a takýto návrh ministerstva zvýhodňuje zahraničných investorov, tentoraz z Číny, na úkor slovenských.

Tridsaťtisíc eur na jedno pracovné miesto je veľmi vysoká až nadštandardná pomoc. Za sedem rokov, čo pôsobím ako riaditeľ, sme žiadnu pomoc nedostali. Ak by bola takáto pomoc, určite by sme pozitívne reagovali,“ uviedol Kolumber. Dodal, že aj v ich prostredí je pomerne vysoká miera nezamestnanosti a slovenský podnikateľ by tiež vedel využiť pomoc rovnako, ak nie aj lepšie, ako podnikateľ z Číny.

Investícia na vysokom podiele technológií

Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca rezortu hospodárstva Stanislav Jurikovič, investícia pre spoločnosť FLAMEshoes je prvým výsledkom rokovaní so zástupcami Čínskej ľudovej republiky o umiestňovaní čínskych investícií na Slovensku. „Z pohľadu umiestnenia ide o úspešnú lokalizáciu projektu do oblasti s dlhodobou tradíciou obuvníckeho priemyslu a jednou z najvyšších mier nezamestnanosti na Slovensku v rámci okresu,“ dodal. Podľa Jurikoviča je investícia vo výške takmer 14 mil. eur založená na vysokom podiele technológií, čo dáva predpoklad k tomu, aby v ďalšej fáze projektu v rámci spoločnosti našli zamestnanie vysokokvalifikovaní zamestnanci.

Firma FLAMEshoes, s.r.o. vznikla 21. marca 2013 zápisom do Obchodného registra. Predmetom jej činnosti je okrem iného výroba obuvi a komponentov obuvi s výnimkou ortopedickej, ako aj výrobkov z gumy a plastov.

Odporúčané články

Štát uspel v ďalšom súdnom spore o Transpetrol Ministerstvo hospodárstva neustúpi, plánu ropovodu sa nevzdá

Neprehliadnite

Čoraz viac mladých Slovákov využíva „mama hotel“, na vlastné bývanie nemajú peniaze Bratislavské letisko opäť prepisovalo rekordy a medzi tromi najvyužívanejšími linkami je aj Kyjev Aká bude účasť Slovákov na eurovoľbách? Hrozivých 13 percent by malo byť minulosťou MS v hokeji 2019: Nemecko – USA (online) O dráme okolo brexitu vznikla divadelná hra, hlavnou postavou je exminister Boris Johnson Video: Eurovízia 2019 už má víťaza, so skladbou Arcade triumfoval Duncan Laurence Zimu neprežili tisíce včelstiev. Ovplyvní to tohtoročnú produkciu medu? Cievna mozgová príhoda postihuje aj mladých ľudí, pozor najmä na tri rizikové faktory

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.