Ministerstvo hospodárstva pripravuje plán rozvoja elektromobility, chce zachytiť súčasný trend

Elektromobil, nabíjanie
Najviac takýchto vozidiel sa predalo v júli tohto roku. Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 25. novembra (WebNoviny.sk) – Na Slovensku sa v súčasnosti nachádza 192 nabíjacích staníc pre elektromobily. Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH), motoristi si môžu nabiť svoje elektrické autá na 73 verejne prístupných nabíjacích staniciach na jedmosmerný prúd a na 119 nabíjacích staniciach na striedavý prúd.

Štátny tajomník ministerstva Vojtech Ferencz predpokladá ďalší výrazný rozvoj elektromobility na Slovensku. „Ako automobilová veľmoc s ročnou produkciou viac ako milión vyrobených vozidiel musíme zachytiť súčasný trend elektromobility,“ povedal Ferencz.

U spotrebiteľov cítiť záujem

Ministerstvo už podľa neho pripravilo akčný plán podpory elektromobility, ktorý obsahuje 16 krokov, vrátane finančnej podpory na vybudovanie elektrostaníc pre samosprávy.

Do konca roka by mal byť predložený do medzirezortného pripomienkového konania,“ dodal Ferencz s tým, že v blízkej budúcnosti očakáva väčší rozmach v oblasti budovania ultrarýchlych nabíjacích staníc. Rezort hospodárstva chce taktiež podporovať budovanie nabíjacích staníc pre elektromobily mimo hlavných cestných ťahov.

Podľa Ferencza je u spotrebiteľov cítiť záujem v prípade automobilov jazdiacich na alternatívne palivá. „Elektromobily sa dostávajú čoraz viac do povedomia nielen medzi obyvateľmi a firmami, ale aj verejným sektorom, a to pre ich nižšie prevádzkové náklady alebo nízke, respektíve nulové emisie a priaznivý vplyv na životné prostredie,“ zdôraznil Ferencz.

Prvá stanica s ultrarýchlym nabíjaním

Podľa neho väčší záujem je ešte stále konfrontovaný s vysokými cenami vozidiel a dostupnosťou nabíjacej infraštruktúry. „Okrem spomínanej podpory na vybudovanie nabíjacích staníc bude akčný plán obsahovať návrh na zavedenie takzvaných zelených evidenčných čísel elektrických vozidiel či využívanie vyhradených jazdných pruhov pre ne. Nechceme, aby v tomto procese meniacej sa mobility Slovensko takpovediac zaspalo svoju príležitosť,“ konštatoval štátny tajomník.

Vodiči na Slovensku majú k dispozícii prvú stanicu s ultrarýchlym nabíjaním, ktorá má výrazne skrátiť čas nabíjania elektromobilov. Motoristi ju môžu využívať na čerpacej stanici Slovnaft na rýchlostnej ceste R1 pri obci Budča v smere do Banskej Bystrice. Postavená bola v rámci medzinárodného projektu NEXT-E, ktorému Európska komisia udelila najvyšší grant na elektromobilitu. Koordinátorom projektu na Slovensku je spoločnosť Západoslovenská energetika.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR