Ministerstvo spravodlivosti reaguje na Kaliňáka, oproti roku 2019 vyplatilo tretinové odmeny

Mária Kolíková
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) vlani vyplatilo zamestnancom v porovnaní s rokom 2019 tretinové odmeny. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla. MS SR tak reagovalo na tlačovú konferenciu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) z 1. apríla.

Odmeny v priemernej výške 600 eur

Podpredseda strany Erik Kaliňák vtedy tvrdil, že ministerstvá svojim hovorcom vyplatili na vianočných či koncoročných odmenách 7 až 9-tisíc eur. Rezorty preto vyzval, aby informácie potvrdili, alebo popreli.

Zároveň uviedol, že podľa jeho informácií so sebou noví ministri priniesli „vlnu nových zamestnancov, ktorí v jednotlivých rezortoch pracujú na dohodu“. Majú mať pritom „absurdne veľké platy aj odmeny“, pričom sa na nich nevzťahuje limit na počet pracovníkov, tabuľkové platy ani povinnosť informovať o ich platoch v rámci infozákona.

Bubla pre agentúru SITA uviedol, že vianočné odmeny sa týkali celkovo 338 zamestnancov rezortu, pričom priemerná výška odmien bola niečo vyše 600 eur. V roku 2019 bola 392 zamestnancov vyplatená odmena vo výške viac než 1 700 eur.

Menej dohôd ako v minulosti

V roku 2021 je uzatvorených 73 dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru s priemernou hodinovou odmenou 22,36 eura. Pre porovnanie, v roku 2019 bolo uzatvorených 208 dohôd a v roku 2018 bolo uzatvorených 269 dohôd,“ povedal Bubla.

Informácie o vysokých odmenách pre hovorcov ministerstiev či zneužívaní zamestnávania na dohodu okrem MS SR popreli aj rezorty vnútra, školstva, práce či zahraničných vecí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik KaliňákPeter Bubla
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRSMER-SD