Ministerstvo vnútra apeluje na obozretnosť pred hoaxami a deepfake nahrávkami počas prezidentských volieb 

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Titles on screen in hand with fake news and hoax information 3d illustration
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo vnútra SR apeluje na občanov, aby boli obozretní pri práci s informáciami týkajúcimi sa nadchádzajúcich volieb prezidenta SR. Ako ďalej rezort zdôraznil, podvodné a falošné informácie, vrátane deepfake nahrávok, sa stávajú súčasťou pokusov o manipuláciu verejnej mienky pred a počas volieb.

Nebezpečenstvo spočíva najmä v zneužívaní tejto technológie na vytváranie vysokokvalitných, falošných a podvodných nahrávok. Deepfake nahrávky môžu byť zneužívané na diskreditáciu kandidujúcich osôb a subjektov, ale aj orgánov zabezpečujúcich priebeh volieb či na spochybňovanie výsledkov volieb,“ upozornilo ministerstvo.

Vplyv na verejnú mienku

Doplnilo, že zneužitie cudzej identity môže slúžiť na šírenie falošných informácií s cieľom ovplyvniť verejnú mienku. Rezort pripomína, že na riziko šírenia deepfake videí a ovplyvňovania verejnej mienky v súvislosti s voľbami prezidenta SR upozornil aj Národný bezpečnostný úrad (NBÚ).

NBÚ okrem iného predpokladá zvýšené riziko bezpečnostných incidentov a výskyt rôznych vplyvových operácií najmä s využitím falošných účtov,“ upozornilo ministerstvo vnútra.

Hranica medzi autenticitou a klamstvom

Zároveň odporúča občanom, aby čerpali informácie o voľbách z oficiálnych a dôveryhodných zdrojov. Tými sú okrem samotného rezortu Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, Štatistický úrad SR, Policajný zbor SR, Rada pre mediálne služby a už spomenutý Národný bezpečnostný úrad.

Pojmom deepfake sa označuje zavádzajúci, neautentický audiovizuálny obsah vytvorený pomocou umelej inteligencie. „Takýto falošný vizuálny alebo zvukový obsah je v niektorých prípadoch ťažko odlíšiteľný od reality. Môže tak vytvoriť dojem, že daný obsah je reálny,“ zdôraznil rezort s tým, že kvalitné deepfake nahrávky dokážu s mimoriadnou presnosťou manipulovať audiovizuálny obsah, ktorý imituje tváre, hlasy a činy nič netušiacich osôb, čím sa stiera hranica medzi autenticitou a klamstvom. Viac informácii nájdu záujemcovi na stránke https://www.hybridnehrozby.sk/deepfake-volby/.

Výzva pre občanov

Rezort vnútra zároveň vyzýva občanov, aby v prípade, že identifikujú podvodný obsah generovaný umelou inteligenciou týkajúci sa prezidentských volieb 2024 zaslali podnet na e-mailovú adresu hybrid@minv.sk.

Akékoľvek poznatky smerujúce k prípadom možného narušenia prípravy a priebehu prezidentských volieb, informácie o volebnej korupcii či korupčnom správaní je potrebné bezodkladne oznámiť na najbližší útvar Policajného zboru alebo na číslo 158,“ dodalo ministerstvo vnútra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRNBÚ Národný bezpečnostný úradPolicajný zbor SRRada pre mediálne službyŠtatistický úrad Slovenskej republikyŠtátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán