Ministerstvo vnútra podáva odvolanie voči rozhodnutiu súdu v prípade Kišša a policajtov postavených mimo služby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PPZ: Aktuálne informácie prípadu Ezechiel 7
Prvý viceprezident PZ Branko Kišš. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo vnútra (MV) SR podáva odvolania voči rozhodnutiam súdov týkajúcich sa policajtov postavených mimo služby.

Ministerstvo vnútra podalo odvolanie

„Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky podalo voči uzneseniu Mestského súdu Bratislava IV z dňa 16.11.2023 odvolanie (plk. Mgr. Branko Kišš),“ informoval rezort vnútra. Doplnil, že ministerstvo je presvedčené o tom, že v danom prípade civilný súd nemal právomoc vec prejednávať, a teda ani rozhodnúť o neodkladnom opatrení.

„Súd má právomoc na preskúmanie zákonnosti vydaných rozhodnutí počas trvania služobného pomeru policajta vrátane postupu pri jeho vydávaní iba v režime správneho súdnictva. Je neprípustné, aby sa nevyužitie prostriedkov súdnej ochrany v rámci správneho súdnictva nahrádzalo napr. určovacími žalobami alebo žalobami na plnenie v občiansko-právnom konaní, prípadne nariaďovaním neodkladných opatrení,“ argumentuje MV SR a dopĺňa, že ak súd po preskúmaní obsahu návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia zistí, že civilný súd v predmetnej veci nemá právomoc, nemožno takémuto návrhu vyhovieť.

Vzťah založený na zákone

„MV SR má jasné zákonné odôvodnenie, pri ktorom nie je povinné žiadať o súhlas Úrad na ochranu oznamovateľov, pretože v tomto prípade nejde o typický pracovno-právny úkon. Zo zákona o štátnej službe príslušníkov PZ nevyplýva žiadna výnimka,“ vraví štátna tajomníčka MV SR Lucia Kurilovská.

V predmetnom prípade sa spor týka vzťahu založeného na zákone o štátnej službe príslušníkov policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky, a tiež Železničnej polície. Ako vysvetľuje MV SR, daný zákon je predpis verejnoprávnej povahy a ide o takzvaný lex specialis pre vznik, zmenu a skončenie štátnej služby.

„Služobný pomer príslušníka Policajného zboru nemá znaky súkromno-právneho pomeru, ale vždy mal a má znaky verejno-právneho pomeru vzhľadom na jeho charakter a právnu povahu zvláštnosti štátu ako „zamestnávateľa“ policajta a súčasne nositeľa verejnej moci,“ priblížil rezort.

Súd mal konanie zastaviť

Dodal tiež, že aplikácia Civilného sporového poriadku, a teda i právomoc civilného súdu sú vylúčené, vzhľadom na to, že v zákone o štátnej službe príslušníkov polície nie je obsiahnuté výslovné splnomocnenie pre civilný súd konať v spore vyplývajúcom zo štátnej služby príslušníka PZ.

„MV SR opakovane trvá na tom, že súd prvej inštancie mal preto rozhodnúť tak, že konanie zastaví a vec postúpi príslušnému orgánu, teda v tomto prípade žalovanému – MV SR. MV SR bude taktiež podávať voči uzneseniu Mestského súdu Bratislava IV (Pplk. JUDr. Štefan Mašin) odvolanie,“ uzavrelo ministerstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branko KiššLucia Kurilovská
Firmy a inštitúcie Mestský súd BratislavaMV Ministerstvo vnútra SRPolicajný zbor SRPZ Policajný zbor SRSIS Slovenská informačná službaŽelezničná políciaZVJS Zbor väzenskej a justičnej stráže