Mladá golfová krv priťahuje pozornosť výkonmi i škandálmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Golf
Foto: SITA/AP

Zoznam talentovaných nádejí sa nezmenšuje. Už neplatí, že zrelosť prichádza s vekom. Čím mladší, tým úspešnejší. Mladosť síce nie je ohraničená presným vekom, ale v prehľade tých, ktorým patrí blízka budúcnosť, figurujú len golfisti s vekom do 25 rokov. Márne by ste v tejto talentovanej spoločnosti hľadali napríklad „už“ 26-ročného Američana Webba Simpsona, ktorý prežil spanilú sezónu na okruhu US PGA Tour a katapultoval sa na 10. miesto svetového rebríčka. Zo spomínaných dôvodov absentuje aj Martin Kaymer. Nemec v tejto sezóne ochutnal dokonca post svetovej jednotky. Starý je aj 26-ročný Juhoafričan Charl Schwartzel – víťaz tohtoročného US Masters. Aj toto sú dôkazy, že mladá krv zaplavuje mužský svetový golf.

Golf
Foto: SITA/AP

Rory McIlroy (Severné Írsko, 22)

Napriek svojmu veku je momentálne druhým hráčom na starom kontinente a vo svetovom rebríčku okupuje tretiu priečku. Už ako 17-ročný v roku 2007 si vyskúšal na týždeň, aké je to byť najlepším amatérom na planéte. V rovnakej sezóne prestúpil k „profíkom“ na európsku túru, pričom prvý profesionálny titul prišiel v roku 2009 na Dubai Desert Classic. Druhý pridal na Quail Hollow Championship v nasledujúcej sezóne, ktorú ozdobil premiérovou účasťou na prestížnom Ryder Cupe (Európa – USA). V tejto sezóne získal impozantným spôsobom svoj prvý major po triumfe na US Open a stal sa najmladším víťazom US Open od roku 1923.

Na major turnajoch však už nie je dávno nováčikom, na konte má ešte tri delené tretie miesta (British Open 2010 a PGA Championship 2009 a 2010) a jedno desiate (US Open 2009). V tejto sezóne si len samotným golfom zarobil 2 543 571 eur a v krátkej doterajšej kariére celkovo 6 240 798 eur. Veľké zmeny nastali aj v jeho osobnom živote. Sympatickú priateľku Holly Sweeneyovú vystriedala aktuálna jednotka ženského svetového tenisu Caroline Wozniacka z Dánska.

Patrick Cantlay (USA, 19)

Rodák z kalifornského Long Beach je v súčasnosti amatérskym golfistom a študentom Kalifornskej univerzity v Los Angeles. V roku 2010 pomohol svojmu univerzitnému družstvu Bruins vyhrať štyri turnaje. Kvalifikoval sa na US Open 2011 a v Congressionali písal históriu, keď sa stal prvým amatérom po Jackovi Nicklausovi, ktorý od roku 1960 skončil na americkom major turnaji s výsledkom v pare alebo lepšom. Súčasne predviedol piaty najlepším výkon v 111-ročnej histórii turnaja po osemnástich odohratých jamkách. Cantlay skončil ako najlepší amatér aj na Canadian Open, kde sa delil o piate miesto. V júni potom na Travelers Championship v TPC River Highlands vytvoril rekord ihriska so 60 ranami. Bolo to vôbec druhé najnižšie kolo zahrané amatérom na okruhu US PGA Tour. V zámorí po tom všetkom už nikoho neprekvapilo, že za úspešný rok 2011 získal Cenu GCAA Division I Jacka Nicklausa určenú pre národného hráča roka, súčasne sa stal aj nováčikom roka. Do zbierky mu pribudlo aj Haskinsovo ocenenie pre najlepšieho vysokoškolského golfistu za tento rok a medaila Marka H. McCormacka určená najvyššie postavenému amatérovi vo svetovom rebríčku ku koncu kalendárneho roka. Napriek spomínaným športovým úspechom však Patrick dáva prednosť vzdelaniu a dokončeniu štúdií.

Golf
Foto: SITA/AP

Keegan Bradley (USA, 25)

Synovec legendárnej hráčky LPGA Tour a členky Svetovej golfovej siene slávy Pat Bradleyovej je súčasne starším synom Marka Bradleyho, ktorý šéfuje Jackson Hole Golf a Tennis Clubu v lyžiarskom mestečku Jacskon v štáte Wyoming. Keegan vyrastal ako mládežnícky reprezentant v zjazdovom lyžovaní v rodnom Woodstocku, štát Vermont, pričom golfu dal prednosť ešte v tínedžerskom veku. V roku 2008 úspešne urobil štátnice na St. John’s University a prestúpil k profesionálom. Najskôr štartoval na NGA Hooters Tour, kde ukoristil dva tituly (Souther Dunes 2008 a Texas Honing Open 2009). Minulý rok o dva údery neprešiel kvalifikačnou školou na US PGA Tour, takže hrával turnaje na Nationwide Tour. Tam sa však blysol štyrmi umiestneniami v prvej päťke za sebou a vďaka 14. miestu v rebríčku príjmov si vybojoval kartu na US PGA Tour 2011. V máji prišiel prvý profesionálny titul na HP Byron Nelson Championship. Na US PGA Championship ozdobil svoj prvý štart na major turnaji hneď ziskom titulu. Po Francisovi Ouimetovi (1913) a Benovi Curtisovi (2003) sa stal tretím hráčom v histórii golfu, ktorý triumfoval na grandslamovom turnaji hneď pri svojom debute. Navyše sa stal prvým major víťazom s dlhým patrom. Po tomto úspechu sa katapultoval na 28. miesto vo svetovom rebríčku a v závere roka figuroval na zámorskom okruhu na 13. priečke v rebríčku zárobkov (3 758 600 USD). Americký mladík na záver sezóny triumfoval na Bermudách na turnaji štyroch šampiónov – PGA Grand Slam of Golf.

Rjo Išikawa (Japonsko, 20)

Mladík z krajiny vychádzajúceho slnka vie zaujať golfom, svojím originálnym imidžom a vkusnými farebnými kombináciami, ale aj výstrelkami mimo zeleného koberca. „Hanikami Odži“ (Hanblivý princ) je v Japonsku reklamnou ikonou, ktorá na vás hľadí zo všetkých možných miest. A nie div. V máji 2007 sa stal vo veku 15 rokov a 8 mesiacov najmladším víťazom turnaja na Japan Golf Tour (JGT). Bolo to jeho prvé vystúpenie na túre v role amatéra. V roku 2008 už ako profesionál zaznamenal druhý triumf na japonskom okruhu na Kansai Open a v závere sezóny sa stal najmladším hráčom, ktorý prenikol do prvej stovky najlepších golfistov planéty. V ďalšej sezóne na JGT pridal ďalšie štyri turnajové vavríny. Ročník 2009 zakončil s deviatimi titulmi a prvenstvom v rebríčku príjmov na japonskom okruhu, keď si na konto pripísal 183 524 051 jenov (1 710 541 eur). Hoci na svoj väčší úspech na US PGA Tour ešte len čaká, na US Open 2010 zaujal deleným 33. miestom, ale aj žuvačkovoružovou farbou oblečenia. V tohtoročnej sezóne už Išikawa zarobil 82 970 728 jenov (773 331 eur). Išikawa má len v rodnej krajine viacero reklamných kontraktov vrátane Toyoty a aeroliniek All Nippon. Jeho ročný príjem z tohto zdroja sa pohybuje okolo 10 miliónov dolárov.

Rickie „Yutaka“ Fowler (USA, 22)

Golf
Foto: SITA/AP

Rodák z kalifornského Anaheimu ešte skôr ako v roku 2009 prestúpil k profesionálom, bol 23 týždňov lídrom svetového amatérskeho golfu. Fowler, ktorý svoje prostredné meno zdedil po starom otcovi s japonskými koreňmi, triumfoval na turnaji Kolon Korea Open z kalendára OneAsia Tour, kde zdolal o šesť úderov Roryho McIlroya. A keďže Rory sa chce v budúcom roku sústrediť na US PGA Tour, zámorskí odborníci očakávajú, že ozdobou sezóny 2012 bude práve mikrosúboj týchto dvoch mladíkov. Fowler sa v tejto sezóne na štyroch turnajoch zmestil do elitnej desiatky, pričom na British Open obsadil delené piate miesto. Vo svetovom rebríčku mu patrí 23. priečka. Už v druhej sezóne v rade prekročil v príjmoch dvojmiliónovú hranicu, pričom len samotným golfom si celkovo zarobil 5 512 880 USD. Dvojnásobný víťaz Walker Cupu (2007 a 2009), súboja amatérskych tímov USA a Spojeného kráľovstva s Írskom, nechýbal minulý rok ani na Ryder Cupe. Rickie má aj zmysel pre humor. Pred US Open sa na internete objavila pesnička „Oh, oh, oh“ od recesistickej skupiny GolfBoys, ktorú okrem Fowlera tvorili jeho krajania Ben Crane, Bubba Watson a Hunter Mahan.

Tom Lewis (Anglicko, 20)

Golf hráva už od svojich štyroch rokov. Jeho otec Bryan je bývalým profesionálnym hráčom a v súčasnosti trénerom. Rodák zWelwyn Garden City, ktorý je podľa médií dyslektik, dáva od 16. rokov prednosť golfovej kariére. V roku 2009 vyhral Boys Amateur Championship na ihrisku Royal St. George’s. V nasledujúcej sa prebojoval až do play off s Petrom O’Malleym na New South Wales Open, aby vzápätí obsadil delené 12. miesto na Australian Open. Potom si zapísal do osobnej štatistiky prvenstvo v golfovom chráme na Old Course v St. Andrews, kde vyhral St. Andrews Links Trophy. Lewis sa kvalifikoval na British Open 2011 a v hlavnej súťaži urobil doslova „haló“. V prvom kole zahral 65 úderov a delil sa o prvé miesto s Dánom Thomasom Björnom. Súčasne sa zapísal do histórie British Open ako amatér s najlepším kolom. Stal sa aj prvým hráčom so štatútom amatéra, ktorý viedol po prvom kole od čias Michaela Bonallacka. Tomu sa to podarilo ešte v roku 1968. Paradoxne, Lewis hral vo flajte s legendárnym 61-ročným Tomom Watsonom, po ktorom mu dal otec prvé meno. Napokon z toho na major turnaji bolo delené 30. miesto, pričom ako najlepšie umiestnený amatér si odniesol striebornú medailu. Talentovaný Angličan prestúpil medzi profesionálov po tohtoročnom triumfe na Walker Cupe. Len tri štarty medzi elitou mu stačili na to, aby vymazal nulu v kolónke profesionálne tituly. Debut absolvoval v septembri na Austrian Golf Open delenou desiatou priečkou, v októbri sa už radoval z titulu na Portugal Masters v rámci európskeho okruhu.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Matteo Mannasero (Taliansko, 18)

O tomto tínedžerovi z krajiny cestovín a špagiet golfoví nadšenci rozhodne počuli. Už ako amatér dával námety na rekordné scenáre. V roku 2009 sa ako 16ročný stal najmladším víťazom v histórii British Amateur Championship, keď vo finále zdolal Angličana Sama Hutsbyho. Vďaka tomu sa v tej iste sezóne kvalifikoval na British Open, kde po boku Toma Watsona a Sergia Garcíu prešiel katom, aby skončil na delenom 13. mieste a získal striebornú medailu ako najlepší amatér. V závere roka 2009 sa usadil na tróne pre najlepšieho amatérskeho golfistu na svete, kde vydržal 18 týždňov. V apríli 2010 prelomil 42-ročný rekord Bobbyho Colea, keď sa vo veku 16 rokov, 11 mesiacov a 22 dní stal najmladším hráčom, ktorý prešiel katom na US Masters. Po tomto úspechu zmenil štatút na profesionálny a debut absolvoval na BMW Italian Open. Na zisk premiérového titulu potreboval necelý polrok, keď triumfoval na Castelló Masters Costa Azahar vo Valencii. Opäť tak prinútil golfových historikov prepisovať dejiny. Vďaka výhre o štyri údery pred Ignaciom Garridom sa stal najmladším víťazom na European Tour v histórii, pretože prekonal dovtedajší rekord novozélandského golfistu s kórejskými koreňmi Dannyho Leeho, ktorý získal vavrín na Johnnie Walker Classic 2009. Po triumfe v Španielsku získal Matteo plnú kartu na ďalšie dve sezóny. Ani minulý rok však nezapadol prachom, keď na UBS Hong Kong Open skončil druhý o jeden úder za Ianom Poulterom, pričom získal Cenu sira Henryho Cottona určenú pre nováčika roka 2010. Vo vrcholiacej sezóne si zapísal na konto druhý profesionálny titul, keď vo veku 17 rokov a 363 dní nenašiel premožiteľa na Maybank Malaysian Open. A tak nielen Apeninský polostrov sa dnes pýta, kam to až tento mladík dotiahne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Caroline Wozniacka