Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: ilustračné, Thinkstock
13. novembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(18)

Mladí čoraz dlhšie ostávajú u rodičov, dôvodov je viac

BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Mladí čoraz dlhšie zostávajú bývať u rodičov. Vyplýva to z Prognózy vývoja rodín a domácností na Slovensku do roku 2030, ktorú zostavili odborníci z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV). Podiel takýchto mladých sa podľa prognostikov v poslednom období značne zvýšil. Tento fakt významne vplýva na formovanie rodín a domácností.

Kým v roku 1991 žila v domácnosti s rodičmi tretina mužov vo veku 26 rokov, údaje z roku 2011 hovoria, že je to viac ako 60 percent. Na začiatku 90-tych rokov žilo s rodičmi necelých 17 percent mužov vo veku 30 rokov, v súčasnosti je to viac ako 40 percent.

Len o niečo nižšie čísla boli zaznamenané u žien. V roku 1991 žilo v domácnosti s rodičmi približne 13 percent žien vo veku 26 rokov, v roku 2011 to bolo viac ako 40 percent. Na začiatku 90-tych rokov bývalo u rodičov necelých sedem percent žien vo veku 30 rokov, dnes je to viac ako štvrtina žien.

K hlavným faktorom, ktorý sa podpisuje pod súčasné zmeny, patrí podľa prognostikov výrazný pokles sobášov a odkladanie manželstva do vyššieho veku a tiež rozvodovosť. Materstvo sa tiež posúva do vyššieho veku.

Prognostici predpokladajú, že časť manželských párov nielenže bude odkladať narodenie prvého dieťaťa od sobáša na neskôr, ale bude dochádzať aj k odmietaniu vstupu do rodičovstva. To zvyšuje riziko nenaplnených reprodukčných dráh.

Odporúčané články

Andrej Kiska prezradil, ako zahlasuje v referende o rodine Vieme, v ktorom meste je najbezpečnejšie metro pre ženy

Témy

Diskusia

J57 Myslíte, že je preto toľko bezdomovcov, že je to výhodné? Možno pre nejakého pána Vařejčku z kauzy interblou, no pre ostatných? J57 A prečo by sa kvôli decku brali? preJ57 odhlásenie trvalého pobytu je ale výhodné : neplatí miestne dane, poplatky, nemôže Ťa nájsť exekútor, policajti, skoro pre Teba neexistujú žiadne povinnosti, keď ani Ty neexistuješ: ) Trvalý pobyt ( oficiálny) je drahá záležitosť, a prečo pchať prachy zarobené vonku,... sused dnes sú mladý taký poholný, že ak mladej sused nespravý decko tak sa ani nemajú prečo zobrať. otik dovod c.1 - cena bytu! porovnajte si to do roku 1990, cena bytu 20-60k csk, cena auta 40-80k csk!
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...