Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rodina dieta rodic stary dochodca
Foto: ilustračné, Thinkstock
13. novembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Mladí čoraz dlhšie ostávajú u rodičov, dôvodov je viac

BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Mladí čoraz dlhšie zostávajú bývať u rodičov. Vyplýva to z Prognózy vývoja rodín a domácností na Slovensku do roku 2030, ktorú zostavili odborníci z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV). Podiel takýchto mladých sa podľa prognostikov v poslednom období značne zvýšil. Tento fakt významne vplýva na formovanie rodín a domácností.

Kým v roku 1991 žila v domácnosti s rodičmi tretina mužov vo veku 26 rokov, údaje z roku 2011 hovoria, že je to viac ako 60 percent. Na začiatku 90-tych rokov žilo s rodičmi necelých 17 percent mužov vo veku 30 rokov, v súčasnosti je to viac ako 40 percent.

Len o niečo nižšie čísla boli zaznamenané u žien. V roku 1991 žilo v domácnosti s rodičmi približne 13 percent žien vo veku 26 rokov, v roku 2011 to bolo viac ako 40 percent. Na začiatku 90-tych rokov bývalo u rodičov necelých sedem percent žien vo veku 30 rokov, dnes je to viac ako štvrtina žien.

K hlavným faktorom, ktorý sa podpisuje pod súčasné zmeny, patrí podľa prognostikov výrazný pokles sobášov a odkladanie manželstva do vyššieho veku a tiež rozvodovosť. Materstvo sa tiež posúva do vyššieho veku.

Prognostici predpokladajú, že časť manželských párov nielenže bude odkladať narodenie prvého dieťaťa od sobáša na neskôr, ale bude dochádzať aj k odmietaniu vstupu do rodičovstva. To zvyšuje riziko nenaplnených reprodukčných dráh.

Odporúčané články

Andrej Kiska prezradil, ako zahlasuje v referende o rodine Vieme, v ktorom meste je najbezpečnejšie metro pre ženy

Témy

Diskusia

J57 Myslíte, že je preto toľko bezdomovcov, že je to výhodné? Možno pre nejakého pána Vařejčku z kauzy interblou, no pre ostatných? J57 A prečo by sa kvôli decku brali? preJ57 odhlásenie trvalého pobytu je ale výhodné : neplatí miestne dane, poplatky, nemôže Ťa nájsť exekútor, policajti, skoro pre Teba neexistujú žiadne povinnosti, keď ani Ty neexistuješ: ) Trvalý pobyt ( oficiálny) je drahá záležitosť, a prečo pchať prachy zarobené vonku,... sused dnes sú mladý taký poholný, že ak mladej sused nespravý decko tak sa ani nemajú prečo zobrať. otik dovod c.1 - cena bytu! porovnajte si to do roku 1990, cena bytu 20-60k csk, cena auta 40-80k csk!
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...