Mladí Slováci si poradili s Gruzínskom, ovládli čelo skupiny

Slovenko "21" - Gruzínsko "21"
Zľava: Solomon Kverkvelia a Kakhber Meshveliani, obaja z Gruzínska, a Adam Zreľák zo Slovenska počas kvalifikačného futbalového zápasu UEFA reprezentácie o postup na ME 2015 hráčov do 21 rokov medzi Slovensko - Gruzínsko. Senec, 9. september 2013. Foto: SITA/Tomáš Bokor

SENEC 9. septembra (WEBNOVINY) – Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov zvíťazila v pondelkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2015 tejto vekovej kategórie do Česka nad rovesníkmi z Gruzínska 1:0 (1:0).

Zverenci trénera Ivana Galáda mali v Senci prevahu len v úvode stretnutia a v 18. min sa ujali vedenia gólom Zreľáka. Gruzínci potom vyrovnali priebeh a vypracovali si niekoľko šancí na vyrovnanie, ktoré zneškodnil brankár P. Le Giang.

Po pondelkovom triumfe majú mladí Slováci na svojom konte z dvoch duelov šesť bodov a sú na čele 3. skupiny o skóre pred Holandskom.

Najbližší zápas absolvuje tím SR „21“ vo štvrtok 10. októbra v Paisley na predmestí škótskeho Glasgowa proti domácim rovesníkom.

Slovensko „21“ – Gruzínsko „21“ 1:0 (1:0)

Gól: 18. Zreľák, ŽK: 24. Škvarka, 57. Paur – 39. Kvekveskiri, 45.+ Čanturia, 72. Ubilava, rozhodovali: Sant – Camilleri, Francalanza (všetci Malta), 2337 divákov

Slovensko „21“: P. Le Giang – Pauschek, Gyömbér, Teixeira, Mazáň – Lásik, Paur (59. Hrošovský) – Schranz, Škvarka (46. Lobotka), Lalkovič (78. K. Mészáros) – Zreľák

Gruzínsko „21“: Nadiradze – Tvildiani, Kobachidze, Kverkvelia (68. Jigauri), Ubilava – Kvekveskiri – Čanturia, Papava, Parunašvili, Qazaišvili – Schirtladze

Obrazom: Mladí slovenskí futbalisti zdolali Gruzínsko

Zľava: Giorgi Papava a Archil Tvildiani, obaja z Gruzínska, a Milan Lalkovič zo Slovenska počas kvalifikačného futbalového zápasu UEFA reprezentácie o postup na ME 2015 hráčov do 21 rokov medzi Slovensko - Gruzínsko. Senec, 9. september 2013. Foto: SITA/Tomáš Bokor

Zľava: Jakub Paur, Adam Zreľák, Ivan Schranz a Dionatan Teixeira, všetci zo Slovenska, počas kvalifikačného futbalového zápasu UEFA reprezentácie o postup na ME 2015 hráčov do 21 rokov medzi Slovensko - Gruzínsko. Senec, 9. september 2013. Foto: SITA/Tomáš Bokor
Zľava: Norbert Gyombér a Michal Škvarka, obaja zo Slovenska, a rozhodca Alan Mario Sant počas kvalifikačného futbalového zápasu UEFA reprezentácie o postup na ME 2015 hráčov do 21 rokov medzi Slovensko - Gruzínsko. Senec, 9. september 2013. Foto: SITA/Tomáš Bokor
Zľava: Róbert Mazáň a Ivan Schranz, obaja zo Slovenska, a hráči Gruzínska Giorgi Papava a Archil Tvildiani počas kvalifikačného futbalového zápasu UEFA reprezentácie o postup na ME 2015 hráčov do 21 rokov medzi Slovensko - Gruzínsko. Senec, 9. september 2013. Foto: SITA/Tomáš Bokor

I. polčas

Slovenský tím začal aktívne a už v 3. min prestrelil bránku súpera Schranz. Vzápätí na center Lalkoviča nedočiahli Paur ani Schranz. V 18. min Lalkovičov rohový kop hosťujúci gólman Nadiradze „podcenil“ a Adam Zreľák poslal loptu hlavou od trávnika do bránky – 1:0.

Po góle obaja súperi dlhé minúty predvádzali neatraktívny medzišestnástkový futbal a o ďalší zaujímavý okamih sa postaral až v 34. min Lalkovič, ktorý obišiel dvojicu brániacich hráčov, ale namiesto zakončenia sa snažil o ďalšiu kľučku a prišiel o loptu.

Na druhej strane „vystrašil“ gólmana P. Le Gianga stredopoliar Qazaišvili, ktorého pokus z hranice šestnástky skončil tesne vedľa slovenskej bránky. Bodku za prvým polčasom dalo nedôrazné zakončenie Schranza v 45. min.

II. polčas

V 56. min center Lalkoviča z pravej strany preletel bránkovým územím súpera, nabiehajúci Lásik ani Zreľák nezachytili loptu. S pribúdajúcim časom sa hostia tlačili pred slovenskú bránku. V 65. min mohol vyrovnať Gruzínec Čanturia, ale P. Le Giang mu zmaril čistú gólovú príležitosť. O dve minúty neskôr vyslal peknú strelu z 30 metrov striedajúci Lobotka, s ktorou si však poradil Nadiradze. V 72. min trafil dovtedy nevýrazný Schranz iba gólmana hostí a o niekoľko minút neskôr skončil priamy kop Lalkoviča v náruči gruzínskeho brankára. Desať minút pred koncom urobil Le Giang chybu v rohu pokutového územia, lopta sa dostala až k Parunašvilimu, jeho nepríjemný pokus vytlačil slovenský gólman na roh. Gruzínci až do úplného záveru nevzdali snahu o vyrovnanie, ale nepodarilo sa im prekonať Le Gianga.

Ivan Galád (tréner SR „21“): „Veľmi dobre som poznal silu nášho súpera. Som rád, že sme dnes nedostali gól. Pripravili sme sa dobre po taktickej stránke. Sľubujem, že nabudúce ukážeme lepší herný prejav. Chcel som, aby sme k nádhernému výsledku seniorskej reprezentácie v Bosne a Hercegovine pridali aj my niečo. Mrzí ma, že sme neukázali viac futbalovej kvality.“

Patrik Le Giang (brankár SR „21“): „Ako sme predpokladali, bol to veľmi náročný súper. Gruzínci sem prišli bojovať o víťazstvo a aj my sme chceli vyhrať. Som veľmi šťastný, že sme to zvládli. Som rád, že som chalanom pomohol a podržal ich. Poznali sme silu súpera v krídelnej hre a rovnako dobrého hrotového útočníka. Vybehli na nás, no my sme zápas zvládli bojovým a tímovým výkonom.“

Adam Zreľák (útočník SR „21“, autor jediného gólu): „Som rád, že mi to tam padlo. Aj keď nás v druhom polčase súper zatlačil, tri body sú tri body. Dúfame, že budeme pokračovať na víťaznej vlne. Najbližšie sa predstavíme v Škótsku, kde sa tiež budeme snažiť vyhrať.