Mladí slovenskí vodní slalomári získali zlaté medaily

Gewissler, Skákala
Matúš Gewissler a Juraj Skákala Foto: SITA/Radoslav Maťaš

BOURG SAINT MAURICE 3. augusta (WEBNOVINY) – Slovenskí reprezentant získali v sobotu na majstrovstvách Európy juniorov a pretekárov do 23 rokov vo vodnom slalome vo francúzskom Bourg Saint Maurice zlaté medaily v K1 chlapcov (Jakub Grigar) a C2 (Matúš Gewissler, Juraj Skákala), zhodne v mladšej vekovej kategórii.

Grigar vo finále súťaže kajakárov dosiahol čas 95,57 s, trať absolvoval bez dotyku bránky a triumfoval s náskokom 72 stotín pred Francúzom Bastienom Damiensom, ktorý doplatil na jeden „ťuk“. Tretí skončil Slovinec Vid Karner (+2,63).

Člen Dukly Liptovský Mikuláš Grigar nadviazal na svoje prvenstvo zo štvrtkovej kvalifikácie, v sobotňajšom semifinále bol šiesty. Druhý Slovák vo finále K1 juniorov Andrej Málek chytil „guľu“ a najmä vinou 50-sekundovej penalizácie sa musel uspokojiť s 11. priečkou. Grigar zvíťazil práve pred Málekom na júlových MS v Liptovskom Mikuláši.

Členovia ŠKP Bratislava Gewissler so Skákalom v rozhodujúcej jazde deblkanoistov zastavili časomer na hodnote 114,94 aj so zarátaním 4 trestných sekúnd. Pred striebornou slovinskou dvojicou Jakob Jeklin, Niko Testen mali náskok 84 stotín. Bronz si vybojovali Francúzi Thomas Schmitt a Yann Rivallant (+6,22). Druhé slovenské duo Martin Šimčák, Jakub Skubík (+10,97) obsadilo piatu priečku.

Piaty bol aj Martin Mračna v C1 juniorov. V prípade čistej jazdy v sobotňajšom finále by získal zlato, ale urobil dve chyby, za ktoré dostal 4 trestné sekundy, zaostal o 3,95 s. Zvíťazil Francúz Cédric Joly (105,89 s). Druhý bol Čech Lukáš Rohan (+1,44) a bronz si vybojoval Nemec Florian Breuer (+2,19). Joly – tiež práve pred Rohanom – sa radoval zo zlata v súťaži singlkanoistov aj na júlových majstrovstvách sveta na Liptove, Mračna bol vtedy štvrtý.

V K1 junioriek v Bourge Saint Maurice triumfovala Rakúšanka Lisa Leitnerová. Striebro získala Češka Karolína Galusková, bronz Španielka Julia Cuchiová. Slovenka Kristína Zárubová chytila dve päťdesiatky a klasifikovali ju na predposlednom 9. mieste.

„Obe naše víťazné lode si počínali fantasticky. Investovali sme do nich veľa energie aj prostriedkov, vytypovali sme si týchto pretekárov v mladom veku a ukazuje sa, že sa to vypláca, majú veľký potenciál. Matúš Gewissler s Jurajom Skákalom aj Jakub Grigar triumfovali počas leta na majstrovstvách sveta i Európy, takže sme veľmi spokojní,“ povedal pre agentúru SITA vedúci slovenskej reprezentácie Róbert Orokocký.

Juniori:

K1 – finále: 1. Jakub Grigar (SR) 95,57 s (0 tr. sekúnd), 2. Bastien Damiens (Fr.) 96,29 (2), 3. Vid Karner (Slovin.) 98,20 (0), 4. Quentin Mignard (Fr.) 100,23 (2), 5. Eryk Lejmel (Poľ.) 101,99 (0), 6. Manuel Munsch (Švaj.) 102,48 (0),… 11. Andrej Málek (SR) 149,82 (50)

C1 – finále: 1. Cédric Joly (Fr.) 105,89 (2), 2. Lukáš Rohan (ČR) 107,33 (2), 3. Florian Breuer (Nem.) 108,08 (0), 4. Jakob Jeklin (Slovin.) 109,37 (4), 5. Martin Mračna (SR) 109,84 (4), 6. Pawel Smolarski (Poľ.) 111,73 (4)

C2 – finále: 1. Matúš Gewissler, Juraj Skákala (SR) 114,94 (4), 2. Jakob Jeklin, Niko Testen (Slovin.) 115,78 (2), 3. Thomas Schmitt, Yann Rivallant (Fr.) 121,16 (8), 4. Alexej Popov, Vadim Vojnalovič (Rus.) 121,34 (6), 5. Martin Šimčák, Jakub Skubík (SR) 125,91 (4), 6. Aaron Jüttner, Piet Lennart Wagner (Nem.) 126,02 (8)

Juniorky:

K1 – finále: 1. Lisa Leitnerová (Rak.) 110,46 (0), 2. Karolína Galusková (ČR) 113,69 (4), 3. Julia Cuchiová (Šp.) 139,26 (6), 4. Alja Kozorogová (Slovin.) 174,46 (54), 5. Anna Faberová (Nem.) 176,38 (56), 6. Pauline Gentilhommová (Fr.) 186,55 (54),… 9. Kristína Zárubová (SR) 221,47 (106).