Mladič pocestuje do Haagu za Karadžičom, rozhodol súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BELEHRAD 27. mája (WEBNOVINY) – Srbský špeciálny súd v piatok rozhodol, že zadržaného bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča môžu vydať Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), kde čelí obvineniam z genocídy a vojnových zločinov.

Súd stanovil, že Mladičov zdravotný stav mu umožňuje absolvovať súdny proces. „Rozhodli sme, že podmienky na vydanie Radiča boli splnené,“ povedala sudkyňa Maja Kovačevičová novinárom pred budovou súdu pre vojnové zločiny v Belehrade.

Radiča zadržali vo štvrtok v dedine Lazarevo, kde sa ukrýval pod menom Milorad Komadič. Následne generál predstúpil pred špeciálny súd, kde mu sudca prečítal obvinenia.

V piatok ráno absolvoval lekársku prehliadku. Voči rozhodnutiu súdu vydať ho do Haagu sa teraz môže obvinený odvolať. Konečné rozhodnutie o vydaní musí podpísať minister spravodlivosti.

Požiadal o jahody a ruskú literatúru

Zatknutý bosnianskosrbský generál Ratko Mladič požiadal dozorcov v jeho väzení, aby mu do cely priniesli jahody a ruskú literatúru. Konkrétne ide o diela ruských velikánov ako sú Turgenev, Tolstoj a Gogoľ. V piatok to prezradil zdroj z prostredia srbského súdu pre vojnové zločiny, ktorý si želal zostať v anonymite.

Mladič, známy aj ako „balkánsky mäsiar“ požiadal aj o to, aby mohol navštíviť hrob svojej dcéry Any. Tá v roku 1994 vo veku len 23 rokov spáchala samovraždu a pochovaná je na cintoríne v Belehrade.

Na Mladiča si okrem Haagu brúsi zuby aj Záhreb

Okrem Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) chce súdiť Ratka Mladiča aj Chorvátsko. O oficiálnom zatykači na generála, ktorého donedávna označovali za najhľadanejšieho balkánskeho vojnového zločinca, dokonca na svojej oficiálnej internetovej stránke stále informuje aj chorvátske ministerstvo spravodlivosti.

Chorvátske súdy chcú Mladiča postaviť pred spravodlivosť aj za jeho úlohu pri útoku na enklávu Knin zo strany Juhoslovanskej ľudovej armády (JNA), v radoch ktorej Mladič pôsobil. Pripisujú mu tiež kľúčovú úlohu pri bombardovaní pobrežného chorvátskeho mesta Zadar.

Mestský súd v Šibeniku ho spoločne s ďalšími šiestimi ľuďmi ešte v roku 1992 v neprítomnosti odsúdil na 20 rokov väzenia za vojnové zločiny spáchané na obyvateľoch Kijeva a Vrlika a za ostreľovanie mesta Sinj a Šibenik.

Zatknutie Mladiča na vstup do EÚ Srbsku nestačí

Zadržanie bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča je síce dôležitý krok, Srbsko však ešte musí vyriešiť množstvo ďalších vecí na ceste k členstvu v EÚ. V piatok to počas návštevy Kosova novinárom povedala šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Catherine Ashtonová, ktorá sa stretla s kosovským premiérom Hashimom Thacim v meste Prizren.

Srbsko musí pred vstupom do únie podľa Ashtonovej vyriešiť nielen mnohé technické ale aj politické záležitosti. Dolapenie Mladiča však bolo jednou z kľúčových podmienok EÚ na začatie vstupných rokovaní s Belehradom.

Nôž, drôt, Srebrenica, skandovali Mladičovi stúpenci

Stovky stúpencov srbského vojnového zločinca Ratka Mladiča demonštrovali vo štvrtok vo viacerých mestách proti jeho zatknutiu.

V Belehrade sa zišla asi stovka radikálov, ktorí pochodovali mestom so srbskými vlajkami a zapálenými pochodňami. Väčšia demonštrácia sa konala v Novom Sade na severe krajiny, kde protestovalo proti Mladičovmu zatknutiu asi 500 jeho priaznivcov a podporu jemu aj jeho činom vyjadrovali okrem iného skandovaním hesla Nož, Žica, Srebrenica (Nôž, drôt, Srebrenica). Pri masakre v bosnianskosrbskej Srebrenici, ktorú Mladič riadil, vyvraždili jeho jednotky 8 000 ľudí.

Mladičovi stúpenci zaútočili v Novom Sade na budovu Demokratickej strany prozápadného prezidenta Borisa Tadiča, ako aj na budovu divadla, v ktorom práve prebiehal medzinárodný festival. Polícia desiatky Mladičových priaznivcov zatkla.

Bosnianske a chorvátske denníky oslavujú zatknutie ‚Mäsiara‘

Bosnianska a chorvátska tlač v piatok s nadšením víta zadržanie bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča, ktorého prezývajú Mäsiar. Podozrivého vojnového zločinca zadržali po 16 rokoch na úteku srbské bezpečnostné sily vo štvrtok v dedine Lazarevo na severe krajiny. Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Mladiča obviňuje z genocídy a vojnových zločinov.

„Pád mäsiara“ alebo „Konečne“ hovoria titulky na prvých stranách balkánskych denníkov. „Pre Mladičove obete je jeho zadržanie určite zadosťučinením, no neskoro,“ píše bosniansky denník Oslobodjenje, ktorý Mladiča označil ako „generála represií, krvi a sĺz“.

Denník dodáva, že jeho zatknutie zlepší imidž Srbska vo svete, no „len čas ukáže, či sa Srbsko skutočne zlepší“. Chorvátsky denník Vjesnik hovorí o zadržaní „zla“, pričom vyjadruje nádej, že zatknú aj posledného hľadaného vojnového zločinca Gorana Hadžiča.

Zlý psychický stav

Po zatknutí bývalého bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča, ktorý bol na úteku pred spravodlivosťou takmer 16 rokov, sa šíria protichodné informácie o jeho zdravotnom stave. Podľa advokáta Miloša Saljiča prvé vypočutie Mladiča pred súdom vo štvrtok museli po krátkom čase prerušiť, pretože bolo potrebné ho vopred vyšetriť. „Mladič je v zlom psychickom a fyzickom stave, a preto nemohol so súdom komunikovať,“ povedal advokát. Lekári budú v piatok informovať, či je schopný výsluchu.

Vyšetrovací sudca musí po doručení lekárskej správy rozhodnúť, či sú splnené predpoklady na jeho vydanie do Haagu, kde by sa mal za svoje činy zodpovedať pred Medzinárodným tribunálom OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Sudca musí o jeho vydaní rozhodnúť do troch dní, potom sa Mladič môže odvolať.

Iný názor na zdravotný stav Mladiča má však zástupca štátneho prokurátora pre vojnové zločiny Bruno Vekarič. „Mladič zastával na súde rovnaké stanoviská ako v 90-tych rokoch. Veľmi racionálne reagoval na všetko, čo sa dialo v súdnej sieni,“ povedal Vekarič pre B-92. Vyhlásenia Mladičovho advokáta nekomentoval, iba oznámil, že jeho vypočúvanie bude v piatok pokračovať.

Minister vnútra Ivica Dačič vo štvrtok večer povedal, že Mladič nezmenil identitu, mal pri sebe svoj občiansky preukaz s vypršanou platnosťou. Médiá vo štvrtok informovali, že Mladič sa ukrýval v dedine Lazarevo pod menom Milorad Komadič. Podľa ministra práce povereného spoluprácou s ICTY Rasima Ljajiča v dedine Lazarevo žili viacerí Mladičovi príbuzní. V dome jedného z nich Mladiča aj chytili. Podľa Ljajiča na stole ležali dve pištole, Mladič však nekládol nijaký odpor. „Vyzerá veľmi staro, ťažko ho mohol niekto spoznať,“ povedal ministe

Súd s Mladičom musí byť nestranný, vyzýva Moskva

Rusku záleží na tom, aby súd so srbským vojnovým zločincom Ratkom Mladičom bol nestranný a spravodlivý. Vyhlásil to v piatok ráno v Moskve hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí. „Takisto očakávame, že tento súd sa nebude využívať na predlžovanie činnosti Medzinárodného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY),“ vyhlásil hovorca.

Mladiča zatkla vo štvrtok ráno srbská Bezpečnostná informačná agentúra (BIA) v spolupráci s políciou v dedine Lazarevo neďaleko vojvodinského mesta Zrenjanin na severe Srbska, kde žil pod menom Milorad Komadič. Mladič sa momentálne nachádza v budove tajnej služby BIA, kde bude až do zverejnenia výsledkov testov jeho DNA.

https://www.youtube.com/watch?v=RuW0wEgaheY

Mladič čelí pred ICTY obvineniam z genocídy a vojnových zločinov, ktorých sa mal dopustiť riadením masakry v Srebrenici, pri ktorej jeho bosnianskosrbské jednotky vyvraždili 8 000 ľudí, ako aj pri obliehaní Sarajeva počas bosnianskej vojny v rokoch 1992 až 1995. Niektoré západné tajné služby už dávno tvrdili, že Mladič sa stále skrýva v Srbsku a je pod ochranou bývalých vysokopostavených predstaviteľov silových rezortov.

Rusko je najsilnejším medzinárodným spojencom Srbska a zastáva sa Belehradu napríklad aj v otázke Kosova, bývalej srbskej provincie, o ktorej zhodne s Belehradom tvrdí, že nikdy neuzná jej samostatnosť a naďalej ide o právoplatnú súčasť Srbska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Catherine AshtonováIvica DačićRatko Mladič