Mladík Spieth sa vyrovnal Woodsovi, rekordmi ovládol Masters

Jordan Spieth
Jordan Spieth s prevahou a rekordmi ovládol Masters v Auguste, za triumf zinkasoval takmer dva milióny dolárov. Foto: SITA/AP

AUGUSTA 13. apríla (WEBNOVINY) – Američan Jordan Spieth dosiahol najväčší úspech svojej doterajšej golfovej kariéry, po turnaji Masters v Auguste mu obliekli zelené sako určené pre víťaza. Len 21-ročný hráč sa tešil z prvého triumfu na turnaji kategórie major.

Spiethovi sa splnil sen

V nedeľňajšom finálovom kole bez problémov obhájil náskok, ktorý si vybudoval v predchádzajúcich kolách. S výsledkom osemnásť rán pod par vyrovnal rekord ihriska, ktorý utvoril ešte v roku 1997 Tiger Woods. Spieth si počas Masters 2015 privlastnil aj ďalšie turnajové maximá. Celkovo zahral 28 birdie (doterajší rekord držal Phil Mickelson s 25 birdie z roku 2001), mal najnižšie skóre po dvoch i troch dňoch turnaja (130, resp. 200 rán) a žiaden šampión nezahral prvé kolo na 64 úderov.

Vo finálovom nedeľňajšom kole mohol Woodsov absolútny rekord aj prekonať, bol už na devätnástich úderoch pod par, ale na poslednej osemnástej jamke zahral po nevydarenom päťstopovom putte bogey. Mladším držiteľom zeleného saka je len Tiger Woods, ktorý mal v roku 1997 o päť mesiacov menej ako teraz Spieth, ktorý z desaťmiliónovej dotácie turnaja získal 1,8 milióna dolárov.

„Splnil sa mi sen, vyhral som najväčší golfový turnaj. Prežívam najúžasnejší deň môjho života. Počas štvrtého dňa som mal veľké nervy, nechcel som zbytočne stratiť utvorený náskok,“ povedal Spieth, ktorý dominoval počas celého Masters. Len Craig Wood v roku 1941 a Spieth teraz nedovolili súperom priblížiť sa počas podujatia na menej ako tri rany.

Woods po dvojmesačnej hernej prestávke zaostal

V konečnom účtovaní vyhral o štyri údery pred Angličanom Justinom Rosom a trojnásobným víťazom Philom Mickelsonom z USA. Obaja dostali po 880-tisíc dolárov.

Kariérny grandslam neskompletizovala svetová jednotka Rory McIlroy, Severný Ír skončil štvrtý. Tiger Woods po dvojmesačnej hernej prestávke zaostal za víťazom o trinásť rán a skončil sedemnásty. Pre bývalú svetovú jednotku bolo v Auguste úspechom, že prešiel cutom do finále.

Prvýkrát v histórii PGA sú prví dvaja hráči svetového rebríčka mladší ako 25 rokov. Vedie McIlroy pred Spiethom. „McIlroy má štyri majory. To je niečo, o čom stále iba snívam,“ priznal Spieth.