Mocnosti rokovali o nových sankciách voči Iránu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Iransky jadrový program
Foto: SITA/AP

NEW YORK 15. apríla (WEBNOVINY) – Zástupcovia šiestich svetových mocností v stredu rokovali o možnom zavedení nových sankcií voči Iránu po tom, ako krajina odmietla vyjednávať o svojom jadrovom programe. Teherán celý čas tvrdí, že jeho program obohacovania uránu je zameraný len na energetické a mierové účely, Spojené štáty ho však podozrievajú zo snahy o vyrobenie atómových zbraní. Prvé kolo obnovených rokovaní viedli zástupcovia šiestich globálnych mocností ešte minulý štvrtok.

Washington už dlhšie tlačí na prijatie nových a prísnejších sankcií, Rusko a Čína však stále čakajú na vyčerpanie iných diplomatických možností. Počas nedávnej jadrovej konferencie v americkej metropole však predovšetkým Peking mierne zmenil rétoriku a prisľúbil, že spoločne s americkou delegáciou budú jeho experti rokovať v sídle OSN o návrhu novej rezolúcie voči Iránu a aj prípadných ďalších sankciách.

Po viac ako trojhodinovom rokovaní predstúpili predstavitelia USA, Ruska, Číny, Británie, Francúzska a Nemecka pred reportérov, aby ich informovali o ich priebehu. Ruský zástupca pri OSN Vitalij Čurkin uviedol, že debata bola „veľmi konštruktívna“ a podobne sa vyjadril aj jeho čínsky partner Li Pao-tong.

Nemenovaný zástupca OSN pre agentúru AP spresnil návrh rezolúcie, o ktorej šesť mocností rokovalo v newyorskom sídle OSN. Text sa sústreďuje na päť kľúčových oblastí v súvislosti s Iránom: posilnenie existujúceho embarga na dovoz zbraní do krajiny, riešenie otázky Revolučných gárd, zavedenie nových sankcií na sektor energetiky, posilnenie sankcií na sektor dopravy a regulácia finančného a bankového sektora.

Medzinárodné spoločenstvo pred časom Iránu ponúklo, že mu bude dodávať jadrové palivo výmenou za vyvezenie väčšiny jeho slabo obohateného uránu do zahraničia. Teherán však s touto ponukou nebol spokojný a odmietol ju, pričom následne oznámil, že urán si bude obohacovať sám. V reakcii na konanie Teheránu medzinárodné spoločenstvo teraz zvažuje zavedenie ďalších sankcií voči Iránu. Na výrobu atómovej bomby je potrebný urán obohatený na úroveň najmenej 90 percent. Irán však opakovane tvrdí, že jeho jadrový program je mierový a že sa nesnaží o výrobu jadrovej zbrane.

SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vitalij Čurkin