Modrého anjela za najlepší film Art Film Festu získala snímka Glory

ART FIL FEST: Odovzdávanie cien
Zľava: Predseda poroty Jean Marc Therouane a mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Bulharskej republiky v Slovenskej republike Yordanka Chobanova , ktorá preberá v mene autorov cenu Modrý anjel za najlepší film Glory/Sláva počas slávnostného ceremoniálu odovzdávania ocenení 25. ročníka Art Film Festu v Kunsthalle. Košice, 25. jún 2017. Foto: SITA/Ivan Fleischerr

BRATISLAVA 25. júna (WebNoviny.sk) – Medzinárodný filmový festival Art Film Fest v Košiciach vyvrcholil v sobotu večer slávnostným ceremoniálom v košickej Kunsthalle. Modrého anjela za najlepší film získala bulharsko-grécka snímka Glory (2016) režisérskej dvojice Kristina Grozeva a Petar Valchanov. Trpká komédia o železničnom robotníkovi, ktorý sa presvedčí, že statočnosť a čestnosť sú v dnešnom svete už len na smiech, vyhrala v hlavnej súťaži spomedzi dvanástich titulov.

Okrem hlavnej ceny udelila medzinárodná porota hraných filmov i ďalšie ocenenia, medzi ktorými bodovalo aj Slovensko. Cenu Modrý anjel za najlepší ženský herecký výkon získala slovenská herečka Dominika Morávková-Zeleníková z filmu Špina (2017) režisérky Terezy Nvotovej. Snímku ocenili i hlasujúci diváci, a tak si na konto pripísala aj Divácku cenu JOJ Cinema pre najlepší európsky film.

Cena za najlepší krátky film poputovala zas z Art Film Festu do Indonézie, odkiaľ pochádza snímka O pôvode strachu (2016) režiséra Bayu Prihantoro Filemona.

Na Art Film Feste Košice uviedli od 16. do 24. júna viac ako 170 filmov a zúčastnili sa na ňom mnohé známe osobnosti. Ceny Hercova misia, ktoré Art Film Fest udeľuje od roku 1995, získali Ondřej Vetchý a Magda Vášáryová. Po prvý raz udelili aj Cenu prezidenta festivalu, ktorou hneď v úvode ocenili Jiřího Bartošku a Máriu Kráľovičovú. Ceny Zlatá kamera si odniesli slovenský režisér Dušan Trančík a český režisér Jan Hřebejk.

Podľa umeleckého riaditeľa festivalu Petra Nágela sa Art Film Fest oproti minulému roku posunul opäť k lepšiemu. „Filmové projekcie navštívilo o poznanie viac divákov. Rovnako pozitívne reagovali návštevníci na pridané sprievodné podujatia, u ktorých oceňovali ich rôznorodosť a príťažlivosť. Dnes, keď sa končí 9-dňový maratón filmov, ale aj koncertov, prednášok, talk show, výstav a masterclassov, je možné pri všetkej skromnosti poznamenať, že mnohí ľudia už vedia, aká je podoba moderného filmového festivalu. Jednoducho, Art Film Fest zapúšťa v Košiciach pevné korene,“ zhodnotil počas slávnostného večera Nágel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jan Hřebejk