Mongolsko vytvára ľadový štít, ktorý zmierni letné horúčavy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: Ilustračné foto, SITA/AP

Mongolsko koncom novembra spustí jeden z najväčších experimentov na umelú výrobu ľadu. V hlavnom meste Ulanbátar sa chystá „uskladniť“ zimné teploty v obrovskom ľadovci, ktorý by ochladzoval a zavlažoval veľkomesto aj v lete.

Bez názvu
Foto: Ilustračné foto, SITA/AP

Ulanbátar leží v nadmorskej výške 1300 metrov a patrí k najchladnejším hlavným mestám sveta. Napriek tomu však musí v lete bojovať proti horúčavám mestských tepelných ostrovov – zástavbám, ktoré vykazujú značne vyššie teploty ako ich okolie. Hlavnou príčinou ich vzniku je pokrytie pôvodnej plochy vegetácie asfaltovými cestami a budovami – čím viac sa pôvodná krajina mení, tým viac sa zvyšuje teplota v centre ostrovov. Nový projekt, do ktorého krajina investuje takmer 540-tisíc eur, by mal znížiť energiu spotrebovanú na klimatizáciu a zregulovať prívod pitnej vody.

Cieľom projektu je umelo vytvoriť súvislé hrubé vrstvy ľadu, aké vznikajú v severskom podnebí, keď sa rieky alebo väčšie potoky zospodu pretlačia cez trhliny v ľade na jeho povrch a následne v noci vytvoria nové ľadové vrstvy. Tie sú známe aj pod menom „naledy“ a na rozdiel od ľadu, ktorý vzniká nad jazerami a dosahuje maximálnu výšku jedného metra , takéto formácie pokračujú v raste dokiaľ ich tlačí dostatočný vodný tlak. Mnohé tak dorastajú do výšky až siedmich metrov, čo v praxi znamená, že sa topia oveľa pomalšie ako klasický ľad.

Bez názvu
Foto: www.guardian.co.uk

Mongolská firma sa chystá tento proces napodobniť vyhĺbením vrtov do ľadu, ktorý sa začal formovať na rieke Tuul. Voda sa tak pretlačí až na povrch ľadovej vrstvy, kde zamrzne a tento proces sa bude počas celej zimy niekoľkokrát opakovať. To by malo pomôcť vytvoriť chladnú mikroklímu, ktorú mesto zužitkuje aj v lete.

„Všetci panikária kvôli topiacim sa ľadovcom, nikto však doteraz nenašiel lacnú alternatívu, ktorá by nepoškodila životné prostredie. Ak viete, ako s takýmito vrstvami ľadu zaobchádzať, môžu vám pomôcť upraviť zamrznutú pôdu a vytvoriť chladné parky mestách,“ uviedol mongolský geológ Robin Grayson. Zároveň dodal, že podobná technika by sa dala využiť vo všetkých mestách, ktoré v lete trápia obrovské horúčavy a v zime majú aspoň niekoľko mesiacov s teplotami od -5 do -20 °C.

www.guardian.co.uk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať