Moskva sa nezastaví na polceste, vraví predstaviteľ ruskej rozviedky Naryškin

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sergej Naryškin, Alexander Lukašenko
Zľava: Šéf ruskej zahraničnej špionážnej služby Sergej Naryškin a bieloruský prezident Alexander Lukašenko. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Šéf ruskej Služby zahraničnej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin naznačil, že Moskva plánuje ukončiť vojnu až po zničení ukrajinského štátu. Ako referuje web news.sky.com, Naryškin uviedol, že ukrajinský štát a vláda majú „veľmi smutný osud“ a že Rusko sa „nezastaví na polceste“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rusko na začiatku invázie dúfalo, že vstúpi do Kyjeva, zvrhne ukrajinskú vládu a dosadí tam svojich prokremeľských predstaviteľov. Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) pripomenul, že Naryškin už v minulosti použil podobnú rétoriku, keď vyhlásil, že Rusko sa „nezastaví na pol ceste“ vo svojom boji s nacistickou ideológiou, čo je téma, ktorú Moskva použila na ospravedlnenie svojej invázie.

Kremeľská rétorika

„Podobnosť oboch vyhlásení naznačuje, že Naryškin môže používať vopred schválenú kremeľskú rétoriku, aby signalizoval ruským občanom, že Kremeľ nie je otvorený vyjednávaniu s Ukrajinou alebo kompromisom o akomkoľvek urovnaní vojny, ktorú Rusko začalo, napriek nedávnym správam zo Západu o opaku,“ uviedol ISW.

Spochybňoavnie integrity volieb

„Ruskí predstavitelia dôsledne opakujú záväzok Ruska voči jeho maximalistickým cieľom na Ukrajine – ktoré sa rovnajú dokončeniu ukrajinskej a západnej kapitulácie – a vyhlásenia ruských predstaviteľov naznačujúce, že Rusko má alebo vždy malo záujem na mierových rokovaniach s Ukrajinou, sú veľmi pravdepodobne snahou predstierať záujem podnietiť preventívne ústupky Západu týkajúce sa suverenity alebo územnej celistvosti Ukrajiny,“ dodávajú analytici.

Naryškin sa zviditeľnil aj pred jesennými parlamentnými voľbami na Slovensku, keď spochybňoval ich integritu. V čase predvolebného moratória tvrdil, že Spojené štáty americké sa rôznymi formami, ako nátlak, zastrašovanie či úplatky, snažia dosiahnuť, aby na Slovensku vyhrali sily, ktoré budú prehlbovať partnerstvo s USA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sergej Naryškin
Firmy a inštitúcie ISW Inštitút pre štúdium vojny