Moslimskí športovci riešia pred olympiádov aj otázku pôstu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Olympiáda
Foto: SITA/AP

LONDÝN 28. mája (WEBNOVINY) – Dodržiavanie pôstu počas ramadánu môže zmariť plány niektorých športovcov moslimského vierovyznania na úspech na olympijských hrách v Londýne.

Ramadán sa tento rok začína 19. júla, olympijské hry o osem dní neskôr. Do Londýna sa chystá 3500 športovcov, ktorí vyznávajú islam. Počas ramadánu sa musia moslimovia starší ako 10 rokov zdržiavať od úsvitu po západ slnka jedenia pokrmov a pitia nápojov.

„Viem, že by som mala dodržiavať ramadán. Chcem však zaplávať na olympijských hrách národný rekord. Potrebujem energiu a ak by som dodržiavala pôst, potom by som mala veľké problémy,“ povedala pre Przeglad Sportowy 17-ročná plavkyňa Noora al-Malkiová z Kataru, ktorý prvýkrát na OH vyšle okrem mužov aj ženy.

V islame neexistuje jednotný výklad náboženských pravidiel o pôste. Športovci sa preto obracajú na duchovných vodcov vo svojej krajine so žiadosťami o presný výklad kanónov. Podľa niektorých imámov sa zákon o pôste nevzťahuje na moslimov, ktorí sú na cestách.

Športovci súťažiaci v Londýne by preto nemuseli pôst dodržiavať. Nie všetci duchovní vodcovia však s týmto tvrdením súhlasia. „Môže jazdiť auto bez paliva?“ pýta sa iracký imán Ammar Mekki. V podobnom duchu hovorí aj Adnan Taaias, reprezentant Iraku v behu na 800 m: „Nie je možné, aby sme sa kvalifikovali do finále. Na olympijských hrách je nutné byť v najlepšej forme, ako psychickej, tak i fyzickej. Dodržiavanie pôstu však nedovolí, aby sme sa dostali do optimálnej pohody.“

S náboženskými predpismi sa musia vyrovnať nielen moslimskí športovci. Jeden z najslávnejších britských atlétov, trojskokan Jonathan Edwards pochádza z rodiny protestantského pastora a v začiatkoch kariéry odmietal súťažiť v nedeľu. V roku 1991 takto prišiel v Tokiu o titul majstra sveta. Informáciu priniesol poľský denník Przeglad Sportowy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať