Motorovú pílu ani zima nezastaví

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Motorová píla si svoje uplatnenie nájde pri každej chate, chalupe alebo rodinnom dome, a to nielen na jeseň, ale aj v zime. Foto: Mountfield

BRATISLAVA 7. decembra (WBN/PR) – Pre doplnenie zásob palivového dreva je lepšie zvoliť benzínovú pílu. Je výkonnejšia a práca s ňou vám pôjde podstatne rýchlejšie ako s elektrickou pomocníčkou. Napríklad model od známeho výrobcu Oleo-Mac GS 410 CX je ideálnou voľbou. Dokáže pripraviť palivové drevo, prerezať stromy aj spíliť menšie stromčeky. Pri píle v chladných dňoch oceníte predovšetkým možnosť voľby zimnej prevádzky, vďaka ktorej sa do motora nenasáva studený vonkajší vzduch, ale namiesto neho predhriaty vzduch z okolia valca. Píla tak lepšie pracuje a predovšetkým spaľuje. Užívatelia ocenia aj systém Easy-On, pri ktorom je súčasťou štartovacieho mechanizmu pružina, vďaka ktorej sa pri štartovaní stroja znižuje potrebná sila až o 33 %. Model GS 410 CX má tiež dva piestne krúžky a kovaný kľukový hriadeľ, ktoré zaisťujú vysoký výkon a dlhú životnosť stroja.

Bez názvu
Foto: Mountfield

Ako správne spracovať a kam uložiť napílené drevo?

Ideálne je polená naštiepať štiepačkou na polovice alebo štvrtiny. Polovičky a štvrtiny potom napílite pílou na menšie kusy tak, aby sa vám zmestili do kachlí, krbu alebo kotla. Ak tak neurobíte, môže v kôre dochádzať ku hnitiu, a to najmä ak máte drevo z listnatých stromov. Čo sa týka miesta, kde drevo skladovať, musí sa jednať hlavne o krytý a vetraný priestor, na ktorý neprší. Len tak vám palivo skvelo preschne a jeho výhrevnosť dosiahne maximum. Ak však chcete drevo poukladať pri dome, rozhodne nechajte medzi domom a drevom medzeru, inak sa nebude dobre vetrať a vplyvom vlhkosti by mohlo začať plesnivieť. Prečo je také dôležité kúriť suchým drevom? Navlhnuté drevo má totiž nižšiu výhrevnosť, produkuje veľa dymu, zanáša sa ohnisko, upcháva komín.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Mountfield