Mrazivá letná lyžovačka. Strávte letnú dovolenku na ľadovcoch v Európe

Skier skiing downhill against Matterhorn peak in Switzerland
Foto: Getty Images

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Kto by nechcel zažiť nevšednú, jedinečnú a nezabudnuteľnú letnú dovolenku? Nemusí to byť pritom vôbec drahý špás. Za cenu obľúbeného týždňového pobytu pri mori sa dostanete aj na európske ľadovce a užijete si netradičnú dovolenku na míle od preplnených pláží.

Pre všetkých, ktorí neinklinujú k hromadným či organizovaným dovolenkám, s neodmysliteľným koloritom preplnených pláží, davovej psychózy spojených s fotením selfie a atrakcií, ale naopak, majú radi aktívny relax, je ideálnym riešením neopakovateľná letná lyžovačka. Leto je totiž ideálnym obdobím, keď sa môžete pomocou takto strávenej dovolenky od ostatných – ako výrazná individualita – odlíšiť.

Leto a lyžovanie v Európe

„Ostrieľaným“ milovníkom lyžovania ulahodí letná lyžovačka v piatich európskych krajinách na 7 európskych ľadovcoch. V tejto súvislosti je nesmierne dôležité – aj napriek entuziazmu pred samotnou cestou – nezabudnúť vopred uzatvoriť cestovné poistenie. Pretože, slnečné lúče a prívetivé letné poveternostné podmienky zďaleka neznamenajú, že sa počas lyžovania vyhnete riziku možného zranenia. Verte, že cestovné poistenie je v konečnom dôsledku zanedbateľným zlomkom nákladov oproti tým, ktoré vám vzniknú pri bežných nehodách, ako zlomenina ruky či podvrtnutie kolena, alebo počas zásahu horskej služby či prevozu do nemocnice.  Aj preto pri výbere destinácie a porovnania cien skipasov myslíte najmä na prevenciu – napr. v podobe výhodného, len deväťeurového poistenia celotýždňovej lyžovačky od poisťovne Groupama.

Helicopter Landing on a Snow Mountain
Foto: Getty Images

Ľadovcové klasiky

Od Slovenska je najbližším 500 kilometrov vzdialený rakúsky ľadovec Kitzsteinhorn, týčiaci sa nad alpským lyžiarskym strediskom Kaprun, v ktorom sa počas leta dá lyžovať od mája až do 11. októbra. Letný týždenný skipas vyjde dospelého na 280,00 €. Jediným celoročne otvoreným rakúskym strediskom, s 20 kilometrami upravovaných zjazdoviek, je o čosi vzdialenejší Hintertux. Počas letnej sezóny, trvajúcej od 11. mája do 12. októbra, stojí denný skipas dospelého 46 €, týždenný 252 €. Ceny týždennej lyžovačky sú teda o čosi nevýhodnejšie než na Kitzsteinhorne.

Vyše dvadsať kilometrov tratí ponúka na ľadovci Theodul švajčiarske stredisko Zermatt, v ktorom si letnú lyžovačku s neskutočným výhľadom na Matterhorn užijete od mája do polovice novembra. Dvojdňový skipas stojí 115,73 €, avšak výrazne ušetríte v prípade, ak si zakúpite napr. 6-dňový skipas – ktorého cena vychádza 49,80 € na deň.

Woman skier on slope in the mountains of Pitztal winter resort
Foto: Getty Images

Lyžiarske delikatesy

Jediným talianskym strediskom, umožňujúcim letnú lyžovačku, je Passo dello Stelvio, kde sa lyžuje na ľadovci v 3000-metrovej nadmorskej výške – nad legendárnym priesmykom. Cena denného skipasu sa pohybuje na úrovni 47 €.

A nakoniec to najexotickejšie – neďaleko nórskeho Bergenu sa nachádza ľadovec Folgefonna. Jediné v Škandinávii v lete otvorené lyžiarske stredisko – FONNA Glacier Ski Resort, s exkluzívnou dvojmetrovou vrstvou snehu, akú nenájdete v lete nikde v Európe, ponúka skutočne nezabudnuteľnú lyžovačku – od polovice mája do septembra, pričom cena denného skipasu je 40,30 € a týždenného 193,60 €.

Prehľad otvorených lyžiarskych stredísk na európskych ľadovcoch počas leta a cena lyžiarskych lístkov

Krajina Názov lyžiarskeho strediska Prevádzka v čase

Cena skipasu v

deň / 6 dní

Rakúsko Kitzsteinhorn – Kaprun Máj – Október 45,00 / 168,00
Rakúsko Hintertux Máj – Október 46,00/223,50
Švajčiarsko Allalin – Saas Fee Júl – Október 74,20 / 447,85
Švajčiarsko Theodul – Zermat Máj – November 69,80 / 298,60
Francúzsko Grand Motte – Tignes Jún – August 35,00 / 210,00
Francúzsko Les Deux Alpes Jún – August 41,70 / 210,00
Taliansko Passo dello Stelvio Jún – November 47,00 / 214,00
Nórsko Folgefonna – Fonna Máj – September 40,30 /175,50

Mimochodom – niektoré z „ľadovcových“ destinácií sú na dosah aj autom, no na tie vzdialenejšie  je komfortnejšie využiť leteckú či autobusovú dopravu. V prípade, ak by ste sa rozhodli využiť menej únavný a komfortnejší spôsob dopravy, cestovné poistenie Groupama vám pokryje aj prípadné poškodenie, stratu či odcudzenie vašej batožiny, prípadne nečakanú stratu dokladov alebo meškanie letu.

Matterhorn Skiing Area
Foto: Getty Images

Prevencia a eliminácia rizík

Aj ten najlepší a najskúsenejší lyžiar sa nevyhne nečakaným udalostiam, ktoré vznikajú buď úplnou náhodou, alebo chvíľkovou nepozornosťou. A je jedno, či ide o komplikácie súvisiace s pobytom, dopravou, alebo s úrazom.

Groupama poskytuje výhodnú cenu ročného poistenia, bez podmienky návratu na Slovensko počas celého roka. Okrem toho ručí, že škodovú udalosť z cestovného poistenia uzavrie do 10 pracovných dní od jej zdokladovania. V rámci poistenia kryje aj náklady na záchrannú činnosť v zahraničí – na horách, vo vode a na súši a za zmienku stoja aj zaujímavé zľavy, napríklad pre spolucestujúce deti s rodičmi či viacčlenné skupiny. Jednoducho, predvída a eliminuje riziká.

Tento článok vznikol v spolupráci s klientom Groupama

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom