Mŕtvych aj nezvestných hlásia po povodniach a zosuvoch pôdy na juhu Japonska

Záplavy a zosuvy si vyžiadali najmenej dvoch mŕtvych a desať nezvestných
Foto: Kyodo News via AP
  • Aktualizované 4. júla 12.58 hod.

Silné dažde, ktoré na juhu. Japonska spôsobili povodne a zosuvy pôdy, si vyžiadali vyše tucet mŕtvych a asi 10 nezvestných. Informovali o tom miestne úrady s tým, že mnohí ďalší obyvatelia uviazli na strechách a čakajú na záchranu.

Úrady v súvislosti s prudkým dažďom vyzvali na evakuáciu vyše 75-tisíc obyvateľov prefektúr Kumamoto a Kagošima. Evakuácia však nebola povinná a nie je jasné koľko ľudí naozaj odišlo do bezpečia.

Guvernér Kumamota Ikuo Kabašima povedal novinárom, že v zaplavenom zariadení pre seniorov v obci Kuma pravdepodobne zahynulo 14 obyvateľov a ďalší traja sú podchladení. Ďalších dvoch mŕtvych hlásia z okresu Cunagimači s tým, že ešte pátrajú po tretej osobe, ktorá tiež uviazla pod zosuvom bahna.

Záplavy zároveň prerušili dodávku energií a telekomunikačné siete. Bez elektriny zostalo asi osemtisíc domácností v Kumamote a susednej Kagošime. Premiér Šinzó Abe vytvoril krízový štáb a zaviazal sa, že urobí všetko preto, aby zachránili nezvestných. Na záchranné operácie podľa jeho slov mobilizujú asi 10-tisíc vojakov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom