MS v hokeji 2019 (štvrťfinále): Česko - Nemecko
Zľava: Korbinian Holzer a brankár Philipp Grubauer z Nemecka, a Radek Faksa z Česka počas štvrťfinálového zápasu Česko - Nemecko v rámci majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2019 v Bratislave. Bratislava, 23. máj 2019. Foto: SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 23. mája 22:44

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti Česka vo štvrťfinále svetového šampionátu, ktorý sa od 10. do 26. mája hrá v Bratislave a Košiciach, zdolali Nemcov 5:1.

O výsledku na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu rozhodla až tretia tretina, v ktorej českí hokejisti strelili štyri góly. Najlepšími hráčmi duelu boli Frank Mauer a brankár Patrik Bartošák.

Českí hokejisti v základnej B-skupine nazbierali 18 bodov a skončili na druhom mieste, keď podľahli iba Rusom (0:3). Na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu za výdatnej podpory fanúšikov „naložili“ aj Nórom (7:2), Talianom (8:0) a Rakúšanom (8:0). Tri body získali aj v súbojoch proti Švédom (5:2), Lotyšom (6:3) a Švajčiarom (5:4).

Nemci sú príjemným prekvapením turnaja a v „košickej“ skupine skončili prekvapujúco na tretej priečke. Po troch úvodných víťazstvách nad Britmi (3:1), Dánmi (2:1) a Francúzmi (4:1) zvládli aj kľúčový duel v súboji o postup do štvrťfinále a porazili Slovákov 3:2, aj keď ešte dve minúty pred koncom prehrávali 1:2. Vzápätí síce prišli dve prehry so zámorskými tímami (Kanada – 1:8, USA – 1:3), ale nakoniec porazili aj Fínov (4:2).

44:19 – 2:1 J. Voráček (D. Simon)
51:41 – 3:1 D. Kubalík (J. Kovář, F. Hronek)
53:08 – 4:1 O. Palát (J. Kolář)
59:50 – 5:1 J. Kolář (M. Moravčík)

Vylúčenia:
02:00 M. Nowak – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
14:01 O. Palát – 2 min. (seknutie)
14:42 P. Hager – 2 min. (držanie)
19:02 P. Hager – 2 min. (podrazenie)
22:50 R. Gudas – 2 min. (podrazenie)
56:26 D. Jaškin – 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 34:22, vylúčenia: 3:3 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: L. Ohlund (Švéd), J. Tufts (USA) – D. Goľak (Biel.), L. Nikulainen (Fín.), 9085 divákov

Česko: Bartošák – D. Musil, Hronek, Moravčík, Rutta, Kolář, Gudas, D. Sklenička – Frolík, Simon, J. Voráček – Jaškin, Faksa, Chytil – D. Kubalík, Jan Kovář, Gulaš – Palát, T. Zohorna, Řepík – H. Zohorna
Nemecko: Grubauer – M. Müller, Holzer, Y. Seidenberg, Seider, J. Müller, Nowak, Reul – Ehliz, Draisaitl, Hager – Plachta, Michaelis, Eisenschmid – Tiffels, Kahun, Mauer – Loibl, Noebels, Pföderl – Fauser

Po bezgólovej prvej tretine otvoril skóre v 34. min Jan Kovář presnou strelou spoza brániaceho Yannicka Seidenberga. Vedenie však Čechom nevydržalo dlho, už o štyri minúty neskôr vyrovnal Frank Mauer po zaváhaní defenzívy zverencov Miloša Říhu.

Tretia tretina už bola jasne v réžii favorizovaných Čechov. Vedenie im prinavrátil v úvode tretej časti dorážkou vlastnej strely kapitán Jakub Voráček. Nemcom sa postupne začal rozplývať sen o postupe, keď sa pár desiatok sekúnd po inkasovanom góle zranil druhý najproduktívnejší hráč tímu Markus Eisenschmid.

Náskok Česka navýšil v 52. min Dominik Kubalík a ďalší gól v krátkom časovom slede pridal Ondřej Palát. Konečné skóre zápasu stanovil desať sekúnd pred koncom do prázdnej bránky ten istý hráč, ktorý ho otvoril – Jan Kovář.

Hlasy

• zdroj: SITA

Patrik Bartošák (brankár Česka): „Myslím si, že sme boli celý zápas lepším tímom na klzisku. Bola iba otázka času, kedy nám to tam začne padať. Aj keď súper po našej chybe vyrovnal na 1:1, všetci sme verili, že zvíťazíme. Ukázali sme, akú máme útočnú silu a dúfam, že nám to bude fungovať aj v ďalších stretnutiach.“

Dominik Kahun (útočník Nemecka): „Mali sme dosť šancí, keby sme ich využili, výsledok pokojne mohol byť iný. Robili sme drobné chyby, ktoré súper potrestal. Je to škoda. Myslím si, že v prvej a druhej tretine sme boli lepší tím, súper bol zase lepší v treťom dejstve. Taký je hokej. Sme sklamaní, mali sme dobrú šancu dostať sa do semifinále. Naozaj si myslím, že sme hrali dobre, ale nevyšiel nám záver zápasu.“