MS v hokeji 2019: Švédsko - Rusko
Švéd Jesper Bratt (vľavo) v šanci pred brankárom Andrejom Vasilevským Nikitom Zaitsevom z Ruska počas zápasu B-skupiny na MS v hokeji 2019. Bratislava, 21 máj 2019. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 21. mája 22:38

BRATISLAVA 21. mája (WebNoviny.sk) – Súboje v bratislavskej B-skupine na MS v hokeji 2019 uzavrel v utorok večer obrovský šláger medzi Švédskom a Ruskom.

Zápas na Štadióne Ondreja Nepelu sa stal jasnou záležitosťou „zbornej“, ktorá „tri korunky“ zdolala 7:4. Gólovú smršť predviedla najmä v druhej tretine, ktorú ovládla 6:0. Najlepšími hráčmi duelu boli útočník Gabriel Landeskog a brankár Andrej Vasilevskij.

Rusi boli pred utorňajším duelom stopercentní po triumfoch nad Nórmi (5:2), Rakúšanmi (5:0), Čechmi (3:0), Talianmi (10:0), Lotyšmi (3:1) a Švajčiarmi (3:0). Nakoniec teda ovládli skupinu bez prehry a získali 21 bodov.

Švédi do súboja proti „zbornej“ zaváhali iba vo svojom úvodnom zápase, ktorom podľahli Čechom 2:5. V ostatných dueloch už bodovali naplno – postupne zdolali Talianov (8:0), Nórov (9:1), Rakúšanov (9:1), Švajčiarov (4:3). Nakoniec postúpili do štvrťfinále z tretieho miesta v B-skupine.

Druhú priečku v „béčku“ s jedinou prehrou obsadili Česi a zo štvrtého miesta prešli do vyraďovacej fázy Švajčiari.

MS v hokeji 2019 (B-skupina)

• Bratislava

Švédsko – Rusko 4:7 (1:0, 0:6, 3:1)

• hralo sa od 20.15

07:32 – 1:0 G. Landeskog (M. Pettersson, E. Pettersson)
20:59 – 1:1 A. Anisimov (N. Kučerov, N. Gusev)
24:10 – 1:2 J. Dadonov (M. Sergačov)
28:52 – 1:3 A. Ovečkin (J. Malkin, D. Chafizullin)
34:39 – 1:4 K. Kaprizov (J. Kuznecov)
37:17 – 1:5 M. Grigorenko
37:47 – 1:6 J. Malkin (N. Zadorov, J. Dadonov)
52:02 – 2:6 W. Nylander (A. Wennberg)
52:57 – 2:7 D. Orlov (A. Barabanov, I. Telegin)
56:22 – 3:7 O. Ekman-Larsson (E. Pettersson)
58:49 – 4:7 J. Klingberg (O. Ekman-Larsson, W. Nylander) – presilová hra

Vylúčenia:
09:37 S. Andronov – 2 min. (podrazenie)
15:55 K. Kaprizov – 2 min. (podrazenie)
39:56 P. Hörnqvist – 10 min. (osobný trest – nešportové správanie)
44:24 M. Ekholm – 2 min. (nedovolené bránenie)
58:42 I. Kovaľčuk – 2 min. (držanie)

strely na bránu: 37:34, vylúčenia: 1:3 na 2 min., navyše: 40. P. Hörnqvist – osobný trest za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: O. Gouin (Kan.), J. Hribík (ČR) – D. McCrank (Kan.), J. Ondráček (ČR), 9085 divákov

Švédsko: Markström – J. Klingberg, Ekman-Larsson, A. Larsson, Ekholm, M. Pettersson, E. Gustafsson, Hägg, Krüger – Hörnqvist, Wennberg, W. Nylander – E. Pettersson, E. Lindholm, Landeskog – A. Kempe, Lander, Eriksson – Lindblom, Bratt, Rasmussen
Rusko: Vasilevskij – Nesterov, Sergačov, Orlov, N. Zajcev, Chafizullin, Gavrikov, Zadorov, Telegin – Dadonov, Malkin, Grigorenko – Kaprizov, Kuzněcov, Ovečkin – Kučerov, Anisimov, N. Gusev – Barabanov, Andronov, Kovaľčuk

„Zborná“ mala pomalší rozbeh a v prvej tretine ťahala za kratší koniec. Škandinávsky tím bol strelecky aktívnejší, z čoho vyplynul aj otvárací gól stretnutia z hokejky Gabriela Landeskoga.

Po zmene strán sa však hral diametrálny odlišný hokej. Rusi ovládli ľadovú plochu a nastrieľali šesť gólov. V 21. min skóroval v prečíslení dvoch proti jednému Arťom Anisimov, o štyri minúty neskôr predviedol úspešný teč Jevgenij Dadonov a potom sa ujala aj strela švihom od Alexandra Ovečkina.

V 35. min prekvapil švédskeho brankára Jacoba Markströma po vhadzovaní Kirill Kaprizov a v závere prostredného dejstva využili medzery v defenzíve súpera Michail Grigorenko s Jevgenijom Malkinom.

„Tri korunky“ v poslednej tretine nezdramatizovali priebeh duelu, no tromi presnými zásahmi ešte upravili skóre. Dobre chytajúceho Andreja Vasilevského postupne prekonali William Nylander, Oliver Ekman-Larsson aj John Klingberg, na opačnej strane skóroval obranca Dmitrij Orlov.

Hlasy

• zdroj: SITA

Jacob Markström (brankár Švédska): „Do druhej tretiny sme išli za stavu 1:0 a dostali sme šesť gólov. Rusom tam spadlo všetko. Mal som pocit, že každá jedna strela skončila za mojím chrbtom. Niektoré strely som mohol chytiť, nabudúce to musí byť z mojej strany lepšie. Som rád, že som dostal príležitosť v bránke, ale mrzí ma, že som nepomohol k víťazstvu. Rusi majú v tíme veľa šikovných hráčov a potvrdili svoju kvalitu.“

Nikita Zadorov (obranca Ruska): „Pri niektorých góloch sme mali aj šťastie, ale tak to býva. Išli sme šťastiu naproti a ono sa nám nevyhlo. Veríme si v každom jednom zápase a takisto veríme, že môžeme získať zlato. Nemôžeme ovplyvniť to, ako budú hrať ostatné tímy, máme v moci iba našu hru, a preto sa na ňu sústredíme. Naším cieľom je odohrať každú tretinu najlepšie ako vieme.“