MS v hokeji do 20 rokov: Slovensko viedlo 2:0 a vyrovnalo z 2:4 na 4:4, ale Česku nakoniec podľahlo (video+foto)

MS v hokeji do 20 rokov: Česko - Slovensko
Český útočník Jiří Kulich v súboji so Slovákom Denisom Bakalom v bránkovisku Šimona Latkóczyho počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji do 20 rokov. Edmonton (Rogers Place), 9. august 2022. Foto: Jason Franson/The Canadian Press via AP.
  • aktualizované 9. augusta 22:53

Mladí slovenskí hokejisti prehrali s Čechmi 4:5 vo svojom úvodnom zápase v A-skupine na odloženom svetovom juniorskom šampionáte v kanadskom Edmontone.

Viac o téme: MS v hokeji do 20 rokov

Zverenci trénera Ivana Feneša po úvodnej tretine vyhrávali 2:0, po druhej prehrávali 2:3. V záverečnej sa im vďaka gólom v presilových hrách podarilo vyrovnať z 2:4 na 4:4, ale víťazný gól českého tímu 110 sekúnd pred koncom strelil Gabriel Sturcz.

Najlepšími hráčmi duelu v Rogers Place boli brankár Šimon Latkóczy a obranca David Jiříček. Ďalšími súpermi mladých Slovákov budú postupne domáci Kanaďania, Lotyši a Fíni.

MS v hokeji do 20 rokov (A-skupina)

• Edmonton

Česko – Slovensko 5:4 (0:2, 3:0, 2:2)

• Roger Place

3:20 – 0:1 S. Petrovský (L. Nemec)
5:57 – 0:2 M. Kašlík (O. Myklucha, R. Petrovický)
22:22 – 1:2 M. Ryšavý (M. Menšík, T. Hamara)
33:21 – 2:2 M. Gut (J. Myšák, J. Kulich)
37:35 – 3:2 M. Šapovaliv (A. Mechura, T. Urban)
47:56 – 4:2 J. Myšák (M. Gut)
53:56 – 4:3 R. Petrovický (D. Dvorský) / presilová hra 5 proti 3
56:48 – 4:4 M. Kašlík (S. Petrovský) / presilová hra 5 proti 4
58:10 – 5:4 G. Sturcz (D. Špaček)

Vylúčenia:
18:36 S. Honzek – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
23:17 G. Szturc – 2 min. (nedovolené bránenie)
26:00 B. Žabka – 2 min. (hákovanie)
50:16 D. Bakala – 2 min. (hrubosť)
50:16 T. Urban – 2 min. (hrubosť)
52:55 A. Čech – 2 min. (hrubosť)
53:47 D. Jiříček – 2 min. (krosček)
55:29 D. Špaček – 2 min. (zdržiavanie hry – vyhodenie puku)
59:45 Slovensko – 2 min. (zdržiavanie hry)

strely na bránu: 52:29 (16:6, 25:8, 11:15), vylúčenia: 5:4 na 2 min., presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: R. Hennessey (USA), Ch. Holm (Švéd.) – E. Cattaneo (Švaj.), J. Rey (USA)

Česko:  Bednář – Ticháček, Jiříček, Svozil, Špaček, Hamara, Čech, Němec – Kos, Gut, Myšák – Ivan, Szturc, Chmelař – Menšík, Ryšavý, Měchura – Šapovaliv, Urban, Hauser
Slovensko:  Latkóczy – Petrovický, Kmec, Stripai, Štrbák, Groch, Žabka, Bakala – Jedlička, Demek, Sýkora – Petrovský, Myklucha, Kašlík – Honzek, Dvorský, Faith – Nemec, Repčík, Stümpel – Mišiak

Skóre duelu v Rogers Place v 4. minúte otvoril Servác Petrovský – 0:1. Druhý gól slovenského tímu o 157 sekúnd pridal Matej Kašlík – 0:2. V posledných sekundách úvodnej dvadsaťminútovky mohol v presilovke znížiť Gabriel Szturc, ale nastrelil iba žŕdku bránky Šimona Latkóczyho.

Slovenskí útočník Matej Kašlík a Servác Petrovský sa tešia z gólu v sieti Česka v zápase A-skupiny na MS v hokeji do 20 rokov. Edmonton (Rogers Place), 9. august 2022. Foto: Jason Franson/The Canadian Press via AP.

Prostrednú tretinu začali Česi tlakom a podarilo sa po peknej kombinácii zásluhou Martina Ryšavého streliť kontaktný gól – 1:2. Už predtým mohol skórovať Filip Kos, ale puk po jeho strele skončil iba na konštrukcii Latkóczyho bránky. V 25. minúte počas slovenskej presilovej hry sa dostal do samostatného úniku David Jiříček, ale vyrovnať sa mu nepodarilo.

Český útočník Matouš Menšík a slovenský reprezentant Boris Žabka počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji do 20 rokov. Edmonton (Rogers Place), 9. august 2022. Foto: Jason Franson/The Canadian Press via AP.

V 34. minúte už ale Česi vyrovnali, pred Latkóczyho sa natlačil Jan Myšák a puk do slovenskej bránky dotlačil Michal Gut – 2:2. Vrátiť vedenie slovenskému tímu mohol o minútu neskôr Oleksij Myklucha, ale Jana Bednářa neprekonal. Dokonalý obrat Česi dokonali v 38. minúte, keď strelu Tomáša Urbana ešte Latkóczy vyrazil, na následnú dorážku Matyáša Šapovaliva však už nestačil – 3:2. V druhej tretine Česi prestrieľali Slovákov 25:8.

V 46. minúte mohol české vedenie zvýšiť Ivan Ivan a následne aj Jiříček, ich pokusy však v sieti neskončili. Podarilo sa to až Janovi Myšákovi v 48. minúte – 4:2. V 54. minúte delovkou od modrej čiare v presilovej hre o dvoch hráčov znížil na rozdiel gólu kapitán Ryan Petrovický – 4:3.

Po ďalšom českom vylúčení zverenci trénera Ivana Feneša nevyužili krátku 18-sekundovú početnú výhodu o dvoch hráčov. Následne mohol David Jiříček po návrate z trestnej lavice zo samostatného úniku zvýšiť opäť na rozdiel dvoch gólov, ale Latkóczy jeho pokus chytil.

V pokračujúcej presilovej hre následne puk za Bednářa dotlačil Kašlík, ktorý svojim druhým gólom v zápase vyrovnal na 4:4. Vyrovnané skóre však vydržalo iba 82 sekúnd, vedenie českému tímu vrátil po peknej individuálnej akcii Sturcz – 5:4.

Juniorský svetový šampionát sa koná v netradičnom letnom termíne. Vždy je to na prelome rokov a 26. decembra 2021 sa aj začal v Kanade, no po pár dňoch ho zrušili pre výskyt prípadov ochorenia COVID-19. Augustový termín (9. až 20.8.) je teda náhradou za zrušený turnaj spred pol roka.