MS vo futbale 2018 (osemfinále): Belgicko - Japonsko
Belgičan Eden Hazard si spracováva loptu pred Mayaom Yoshidom počas osemfinálového zápasu na MS vo futbale 2018. Rostov nad Donom, 2. júl 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 2. júla 23:33

ROSTOV 2. júla (WebNoviny.sk) – Futbalisti Belgicka predviedli dokonalý obrat v pondelňajšom osemfinálovom stretnutí proti reprezentantom Japonska a postúpili do štvrťfinále majstrovstiev sveta 2018. „Červení diabli“ triumfovali v Rostove na Done tesne 3:2, hoci v 52. min viedli statoční „samurajovia“ 2:0.

Belgičania sa na ostatných MS 2014 v Brazílii predstavili medzi najlepšou osmičkou. Mužstvá na seba natrafili aj v skupinovej časti MS 2002. Zápas sa vtedy skončil remízou 2:2 a do osemfinále preniklo Belgicko aj spoluorganizátorská krajina „mundialu“ Japonsko. Tím z Beneluxu hral v minulosti na scéne MS proti súperom z Ázie dovedna šesťkrát. Zaznamenal tri víťazstvá, dve remízy a raz prehral.

V pondelok bol na programe aj súboj Brazília – Mexiko, ktorý sa hral od 16.00 SELČ v Samare. Do štvrťfinále sa už prebojovali Francúzsko, Uruguaj, Rusko a Chorvátsko. V utorok sa osemfinálový program „mundialu“ uzavrie zápasmi Švédsko – Švajčiarsko a Kolumbia – Anglicko.

40. G. Šibasaki

strely celkovo (na bránu): 24:10 (8:3), rohové kopy: 9:6, držanie lopty (v %): 55 – 45, rozhodcovia: Malang Diedhiou – Djibril Camara, El Hadji Samba (všetci Sen.), videorozhodca: F. Zwayer (Nem.), 41 466 divákov

Belgicko: Courtois – Alderweireld, Kompany, Vertonghen – Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco (65. Chadli) – D. Mertens (65. Fellaini), E. Hazard – R. Lukaku
Japonsko: Kawašima – Sakaj, Jošida, Šódži, Nagatomo – Hasebe, Šibasaki (81. Jamaguči) – Haraguči (81. Honda), Kagawa, Inui – Osako

I. polčas

Zápas začal v dobrom tempe, prvú šancu mal už v 1. min Japonec Šindži Kagawa, jeho strela tesne minula bránku súpera. V 27. min spoza šestnástky tvrdo pálil Eden Hazard, ale brankár Eidži Kavašima bol proti.

V závere prvého dejstva si šancu utvorili znovu Japonci, center Juta Nagatoma nebezpečne tečoval Juja Osako. Optickú prevahu mali väčšinou Belgičania.

II. polčas

Po bezgólovej prvej časti stretnutia, prišla „kanonáda“ v druhom polčase. Už tri minúty po zmene strán otvoril skóre krížnou strelou japonský útočník Genki Haraguči – 0:1. O necelú minútu mohol vyrovnať Eden Hazard, ale nepresadil sa, jeho strela skončila na žrdi. V 52. min naopak zvýšil na rozdiel dvoch gólov ďalekonosnou strelou Takaši Inui – 0:2.

Belgičania mohli skórovať v 62. min, Romelu Lukaku zblízka hlavičkou minul bránku Japonska. „Červení diabli“ sa dočkali v 69. min, senzačne a so šťastím skóroval hlavičkou obranca Jan Vertonghen – 1:2. Už o päť minút Belgičania zmazali manko a vyrovnali, Kavašimu hlavičkou zblízka prekonal Marouane Fellaini – 2:2.

V závere boli aktívnejší hráči favorizovaného družstva, ale fantastické zákroky predviedol gólman Kavašima a udržal nerozhodný stav. Keď už sa zdalo, že zápas dospeje do predĺženia, udreli Belgičania, ich triumf stanovil v nadstavenom čase z kontry Nacer Chadli – 3:2.

Hlasy

• zdroj: FIFA

Roberto Martínez (tréner Belgicka): „Také sú majstrovstvá sveta. Bol to test nášho charakteru a test celého nášho tímu. Zápas ukázal všetko o mojej partii hráčov.“

Akira Nišino (tréner Japonska): „Chceli sme zvíťaziť. Máme dosť dobrý tím a mohli sme po riadnom hracom čase uhrať minimálne remízu, veril som v to. Mal som v hlave rôzne plány, začali sme veľmi dobre, ale na konci sme nečakali taký gól. Keď sme viedli 2:0, chcel som, aby sme znovu skórovali a aj sme na to mali príležitosti. Dá sa povedať, že sme boli na lopte a kontrolovali sme zápas, ale Belgičania pridali, keď naozaj museli. V závere sme chceli skórovať. Samozrejme, myslel som si, že zrejme bude predĺženie, ale taký super protiútok som naozaj neočakával. Moji hráči si takisto nemysleli, že v priebehu pár sekúnd sa lopta ocitne na opačnej strane ihriska a rozhodne to o výsledku.“

Eden Hazard (stredopoliar Belgicka): „Obávali sme sa, že to dopadne ako proti Walesu pred dvoma rokmi na ME. Ale verili sme, že keď skórujeme, zápas bude náš. Máme v tíme hráčov, ktorí dokážu rozhodnúť stretnutie. Hráči z lavičky dnes boli rozdieloví a sme veľmi šťastní, že sme uspeli a postúpili do štvrťfinále. Reakcia na výboj zápasu, ktorú sme ukázali je skvelá a možno práve takýto zápas sme potrebovali do ďalšieho priebehu šampionátu. Mohli sme skončiť, ale postúpili sme. V piatok to bude úžasné, zápasy proti Brazílii sú vždy výnimočné. Musíme si odpočinúť, dobre sa pripraviť a pokúsiť sa znovu zvíťaziť.“

Viac o téme: Majstrovstvá sveta MS vo futbale 2018: