Musíme zmeniť myslenie sudcov, tvrdí Gašparovič

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gašparovič
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Na Slovensku podľa prezidenta Ivana Gašparoviča treba zmeniť myslenie sudcov. Ako uviedol dnes na tlačovej besede po stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou, v našej justícii je niečo nezdravé. Poukázal pritom na tých, ktorí rozhodujú na základe zákonov. „Po roku 1990 sudcovia zabudli, že nie sú nezávislí. Sú závislí na zákonoch a svedomí,“ vyhlásil Gašparovič. Podľa neho sa dnes sudcovia delia na lojálnych pravicovým a ľavicovým stranám. Zdôraznil, že reforma súdnictva si vyžaduje súhru koalície i opozície.

Tajná voľba generálneho prokurátora je vymoženosť, vyjadril sa Gašparovič

Voľba generálneho prokurátora by podľa prezidenta nemala byť len rozhodnutím jednej politickej garnitúry alebo jednej politickej strany. Zdôraznil, že tajná voľba generálneho prokurátora je vymoženosť, v ktorej vidí slobodu občana dať hlas tomu, komu chce a nie tomu, koho mu nanútia.

Radičová prezidenta informovala, že vláda chce v tomto roku schváliť 160 zákonov Majú sa týkať zamestnanosti, tvorby pracovných miest, zlepšenia priestoru pre podnikateľov. Prijaté majú byť tiež zákony týkajúce sa rodinnej politiky, odvodového zaťaženia, reforma v školstve a justícii. Radičová avizovala, že chce presadiť hmotnú zodpovednosť verejných činiteľov za spôsobené škody, či zmeniť postihovanie stavebníkov čiernych stavieb. Gašparovič vyjadril záujem častejšie sa stretávať s ministrami vlády, aby nezaznievalo, že vracia zákony pre negatívny postoj k vláde. Upozornil, že ak parlamentu vracal zákony, tak len kvôli občanom. Navyše, v zákonoch namietal najmä poslanecké zmeny a nie pôvodné návrhy vlády.

Radičová informovala prezidenta o príprave Slovenska na diverzifikáciu energetických zdrojov. Slovenská republika podľa Radičovej pripravuje zmluvu, ktorá by zabezpečila takúto diverzifikáciu s Maďarskom a po jej podpise pripraví obdobnú zmluvu s Poľskom.

ŽITŇANSKÁ: Tento rok by mal byť v súdnictve stabilizujúci

Rok 2011 by mal byť v súdnictve stabilizujúci. Na brífingu v Košiciach to uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá prišla do Košíc odovzdať menovací dekrét predsedovi Okresného súdu v Michalovciach Martinovi Stretavskému. Vo funkcii nahradil bývalého predsedu Jozefa Soročinu. Ako povedala ministerka, pri výbere Stretavského zavážili najmä výsledky výberového konania, ktoré vyhral. Žitňanskú presvedčil i pri osobnom pohovore. Stretavský je sudca s dlhoročnou praxou, ktorý viac ako 16 rokov predsedal senátu. Na druhom mieste skončil Stanislav Sojka a na treťom súčasná podpredsedníčka súdu Mária Hirjaková.

„Prišla som nielen odovzdať dekrét, ale aby som sa porozprávala so sudcami michalovského súdu, ktorý má za sebou komplikovanejšiu históriu. Verím, že nový predseda vytvorí dobrú pracovnú klímu a zlepší pracovné vzťahy, vytvorí dobré podmienky pre výkon súdnictva v normálnych pracovných podmienkach,“ povedala Žitňanská.

S košickými sudcami chce ministerka hovoriť nielen o pracovných podmienkach, ale aj novelách sudcovských zákonov a reforme, ktorej cieľom je otvoriť súdnictvo verejnosti. „Za neprijateľné považujem podania diskriminačných žalôb zo strany sudcov pre platy,“ uviedla a zdôraznila, že ministerstvo využije všetky legitímne prostriedky, ktoré sú, aby ochránilo verejný záujem. Podľa jej vyjadrenia nie je dôvod, aby sudcovia takéto žaloby podávali a dokonca o nich rozhodovali. Ide o približne 700 žalôb a vo finančnom vyjadrení si sudcovia nárokujú okolo 70 miliónov eur, povedala Žitňanská. Na rokovaní pléna Najvyššieho súdu SR s témou „diskriminačné odmeňovanie sudcov NS SR vo vzťahu k odmeňovaniu sudcov Špeciálneho súdu“ sa nezúčastnila, lebo „poznám zákon a som presvedčená, že poznám, čo môže byť predmetom rokovania pléna Najvyššieho súdu, a o ničom takom sa v zákone nehovorí.“ Doložila, že ak o tom rokovali, tak vnášali do veci politikum, na čom sa nemieni zúčastňovať.

Žitňanská chce v priebehu mesiaca predložiť návrh novely, ktorým sa zruší inštitút justičných čakateľov a aby bol výber sudcov čo najotvorenejší a najtransparentnejší. „Nevravím, že sudcami sa nemôžu stať deti sudcov, ale nech sa zúčastnia na riadnom, transparentnom výberovom konaní.“ V súčasnosti je okolo 120 justičných čakateľov. Napríklad košické súdy majú 18 justičných čakateľov, z toho 13 čakateľov je príbuzných so súčasnými sudcami.

Ministerka Žitňanská zdôraznila, že neplánuje robiť žiadne čistky, prebiehajú hĺbkové analýzy činnosti súdov, napríklad hospodárenia, dodržiavania zákonov o prideľovaní spisov, prieťahov v konaní, a ak zistí porušenie zákona, bude konať. Prvé výsledky by mali byť známe koncom februára, začiatkom marca.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičIveta RadičováLucia Žitňanská